Valgusti trendid 2008

Kas valgusti omamisel saab trendi jälgida?

Igal aastal käib eriline võidujooks valgustite  arenduses eesmärgiga leida uus materjal, võimsam Led valgusallikana, luua uus vorm, pakkuda uus värvikombinatsioon.

Nähakse kõvasti vaeva. Tootjad teevad tihedamat koostööd tootedisaineritega, laiendavad arendusosakondi.

Samas ka valgustite valikul tarbija teadmised ja vajadused muutuvad, märkimisväärseks on tõusnud bränditeadlikkus, inimesed vajavad eristuvust, vajavad originaalset ja ainulaadset

Teiselt poolt riikides, kus elatustase pidevalt kasvab ja saab rääkida ostubuumist, muutuvad  valgustid tavapäraselt kiiresti vahetatavaks käibekaubaks. Seega saamegi  valgustite puhul rääkida trendidest, hooaegadest ajaga kaasaskäivale inimesele

Miks  mitte valgusteid vahetada kui meeleolu seda vaja ja järgida trendi?

Viimasel paaril aastal propageeritaksegi valgusteid, mille väärtus rahakotile vastuvõetav ja ei eeldata, et valgusti peaks vastu pidama pool sajandit.

Seda võiks nimetada kitsilikuks lähenemisviisiks –valgusti on kui ehe, aksessuaar, kaunistus või skupltuur just siin ja praegu ja siis kui olen sellest väsinud, saan lubada endale taas uue ja toreda.

 

Me räägime palju meeleolu loomisest valgustite ja valguse abil. Professionaalidena valgusteid müües anname valikud teha nii neile, kes trendisuundi järgivad ning meeleolu loovad erilise toredusega kui ka neile, kes hindavad head funktsionaalset valguslahendust.

Esimest valikut toetavad tootjad, kelle valgustid on eriskummalise kujuga või toretsevate suurte mustritega kangastest. Ühel juhul saate kasutada enda loovust kui oskate valgusti kupleid ise kaunistada või vahetada vastavalt interjöörile. Teisel juhul võite endale lubada klaasist mitmetahulise kandiliste nurkadega valgusti või hoopis väljavenitatud lopergused kerad või  eriskummalise salapära kiirgavad valgusti  (pildil Moltoluce Zita)

Moltuluze Zita

uudised 2008  Martinelli luce-Calimeropildil Martinelli luze  Calimero

Sellega kaasnevalt on muutumas valgusti vorm. Mõneti on valgusti muutunud skulpturaalsemaks.Valgusti saab samas täita ka seinakaunistuse, maali või skulptuuri rolli.

 

  Kandiline joon on taandumas ümarate ja volüümikate vormide võidutsemisega. Seda on näha nii kodu- kui tehniliste valgustite puhul.

Piisab vaid kandilise valgusti servade ümardusest kui saadud on uudne valgusti

Mustrid, mis maalitud nii klaas- kui kangaskuplile, on muutumas lopsakamaks.

Meeleolu loob ka valgustitele lisatud ehted. Ripatsid, sulekesed, kristallid on kinnitatud kõikvõimalike erinevat tüüpi valgustite külge. Tavapärasemad on muidugi lühtrid, mida soovitatakse julgelt sobitada erinevatesse interjööridesse.

Eriti omanäolised on kaasajastatud moderniseeritud lühtrid (pilt Gallery Chame).

Uudised 2008 FontanaArte-Charme S

 

 

Tavapärasest erinevad on ka lühtrite värvid. Punane, valge, must või hallikarva lühter ei ole enam võõras ka eesti inimestele.

Jätkub musta värvi võidukäik. Kuplid, suundvalgustid, tehnilised rippvalgustid, valgustite jalad, süvisvalgustid-kõikjal on must toon.

Mõõtudelt on valgustid aina suurenenud. On kerge leida mitmekorruselisi valgusteid fuajeedesse ja kõrgetesse elutubadesse (Pildil  Dab Light)  

Uudised 2008 dab light works-tree series S oversize

See omakorda aga tingib uute materjalide kasutusele võtmise, et vähendada hiiglasuurte valgustite kaalu. Taas leiavad kasutust erinevad plastikud ja polümeerid või uued karbon- või klaasfiibrid. Silikooni kasutamine annab aga valgustitele purunemis-ja löögikindluse.

 

Meeleolu tekitamiseks on appi võetud RGB efekti kasutamine led valgustitega. Selle lahenduse puhul on ühes valgustis pidevas liikumises ja muutumises kuni 16 miljonit erinevat värvitooni, valgusti sisse ehitatud programmi abil tuleb välja valida endale sobiv kolme põhitooni kooslus ja nii saate ühe valgusti abil pidevalt eri värve luua.

Meie elu mugavamaks aga teevad digitaalsete  valgusjuhtimissüsteemide kasutamine mille puhul näiteks  ülikõrgetes ruumides saab üle wifi jälgida milline valgusallikas vajab väljavahetamist või juhtida valgustite sisse ja väljalülitamist.

 

Ka luksusliku elustiili austajatele pakutakse endiselt väärilisi valgusteid. On tunda kulla ja karra  puudutust, silmipimestavat sära ja ilu. Käsitöö ja ainulaadsus, inimtöö tulemusel kuumas puhutud klaas, käsitsi lihvitud kristallid, rikkalik dekoor, pitsilisus-kõik see on olemas. Lisatud retrohõngu ja tulemus võib olla väga romantiline ja suursugune

Ja kes jälgib riiete moekäiku ajaloost, teab et kõik liigub spiraali mõõda. Iga vana on taaskord uus, siis 2008 aasta valgustite puhul on  mõjutatud 60.ndatest ja 70 ndatest

Näiteks puhvetikapi riiulil olev kristallsalatikauss on jõudnud tagasi meie ellu, kuid seekord juba valgustina.

uudised 2008

Tegelikult on valida palju erinevat igale maitsele. Tunnetage oma stiili ja jälgige meeleolu ja olete trenditeadlikud. Valgusti jääb meie ellu siiski vajalikuks sisutuselemendiks ja välimuse kõrval jääb olulisemaks siiski oskus leida õige mitmekülgne valguslahendus.

 

september 2008

 

Ülle Jõks

Hektor-Light

Liitu uudiskirjaga