Uudset valgustimaailmas 2005

 

2005 aasta Milano messil võimutsevad 60 kümnendad rõhuasetusega vormile ja endiselt värvile.

Jätkub uute materjalide pealetung nagu kummist silikoon, polükarbonaat, polümetüülmetakrülaat, karbonfiiber jne. See annab võimalusi uuteks lahendusteks valgusteid muuta vajadusel purunemis- või põrutuskindlaiks või muuta neid funktsionaalsemaks ja huvitavamaks, kergesti käsitletavateks või kiiresti ümberpaigutatavateks

On märgata, et  valgustimaailmas toimub liikumine pehmema ja voolavama joone suunas. Puhas karge ja selge minimalism näitab taandumise märke. Valgustite stiil tugineb sageli 60.aastate  retrole olles rohkem toretsevam ja pidulikum.(Pilt  Nouvella Dix  punane riidest kuppel)

IMG_0102

Toredust aitab väljapidada kangaste mitmekülgne ja -viisiline kasutamine. Kord kaetakse kangaga kogu lühter (pilt Flos ), kord asetatakse kangas kupli sees kahe klaasi kihi vahele, kord plisseeritakse, siis jälle venitatakse ulmelisteks vormideks

Flos

Samuti võib leida siidtrükki klaasile.

Kangaga kaetakse isegi tiivik-ventilaator, mis on täiesti uudseks lahenduseks

Omaette dekoratiivseks aktsendiks on suured riidest põrandalambid. (pilt  Aqua gallery)

Aqua

Juba mitmendat aastat võidutsevad valgustite maailmas värvid. Julge valida endale aktsent- on valgustitootjate sõnum meile. Me oleme juba harjunud, et valgusti kupli osa võib olla oranz, kollane või punane, hoopis harjumatuna mõjub näiteks musta värvi valgusti.

Uudsena mõjub valgusti ka siis kui vaid juhe on värvitud erksat tooni näiteks  võib  see julgelt olla punast värvi (pilt Prandina põrandalamp).

Prandina

Vähe sellest, üks valgusti saab endale mitu värvi. Näiteks kupli pealmine osa on must või hall kuid sisemine osa hoopis kollane või oranz.

Põnevust intejööri annavad valgustid, mis põledes üht tooni ning ära kustudades hoopis teist karva on.

Võidukad värvid olid endiselt oranz ja roheline, kuid pilku püüdsid lillakas must ja erinevad sügavad punased toonid.(pilt Esedra  värvilised plafoonid)

Esedra

Ka lihtsalt selge klaas otsib oma uut võimalust eksponeerimiseks. Firma Vistosi pakub erinevaid valgustiliike nn.kristalse nööriga mähitud klaaskuplitega valgusteid.

Vistosi

Kõige uudsemaks aga osutusid valgustite puhul kaasaegsed  kasutatavad materjalid

Mida ütleb teile läbipaistev polümetüülmetakrülaat? Just sellest valmistatud keradest, mis on üksteise külge kokkusulatatud, saab nägusa briljantse valgusti nimega Caboche(pilt Foscarini.bmp)

Foscaroni Caboche

Valgustite sari Romano Austria firmalt Molto Luce valgustite kuplid ja katted on spetsiaalsest polükarbonaadist pidades vastu kuni 140 kraadi ning on pestavad. Põnevaim sellest sarjast on laevalgusti, mis on nn. linana laes mõõtudega 730 cm korda 1280 cm. Samas on olemas värvivalik (pilt Molto Luce )

Moltoluce

Elevust tekitas  käega katsumisel pehme kummist silikoonvalgusti nimega Uto on firmal Foscarini. (pilt  Uto)

Foscarini Uto

Valgustit saab kasutada vastavalt vajadusele kas õues või toas, kas põranda või rippvalgustina. Keera kasvõi sõlme. Valgusti mõjub rahustavalt ja familiaarselt luues miljöösse mängulisust ning samas on ta põrutus- ning purunemiskindel.

Uudseim materjal sel aastal oli karbonfiiber, mis erineb varem kasutatavast klaasfiibrist värvi poolest. Karbonfiiber on musta värvi.

Samas ka puidu kasutamine on leidnud uudse viisi erinevate vormidena.

Penta valgusti Tocco loob õdusa tunde. Kasutatud on tamme ja ka venget(pilt Pentabmp) Samast sarjast on laualamp laetava akuga ja värvilise akuga. Saad oma lemmiklambi kaasa võtta. Põnev.

Penta

Penta

Hästi mõjub jaapani stiilis ümara ja kandilise vormi ühendamine puitmaterjali kasutades sarjas.(pilt Axolight )

Axo Light

Ökomaterjal võidutseb.

Selle aasta märksõnade- julge värvi kasutamise, retro stiili poole liikumise ja uudsete materjalide kasutamisele  saab lisada valgustitele liikuvuse juurdeandmise.

Fontana arte

Väänata sobivaks vormiks saad  itaalia firma Fabbian põranda-, lae- ja seinalampe  ja samast pilt  Fabbian  seerianimega Snake disainitud Francesco Lucchese poolt. Viimane külastas Eestit 2003.aastal Bocca restoranis, kus rääkis oma loomingust meie sisekujundajatele ja arhitektidele. Kollektsioonis on võimalik valida valge, musta, sinise, oranzi ja rohelise värvi vahel. Painutatavust võimaldab taas silikoonmaterjali kasutamine, mis pealt värvitakse

Aga miks mitte omada unikaalset ümberpööratud põrandalampi, mis on kergesti liigutatav ühest kohast teise ning mugavalt lülitatav varre ülemises tipus paiknevast lülist -Next collection

Next

Või hoopis uut tüüpi  klaasidehoidjat käepärast rippuvana laua või baarileti kohal või hoopis paiknevana seinal moodustades dekoratiivse vaatamisväärsuse.

Fabbiani klaasidehoidja sari nimega Dono  nii ühe kui mitme realist, nelinurkset ehk saada neljas erinevas mõõdus, nii seinale kui lakke rippuma. Klaasid võid ise endale valida. Huvitav on siis kui on täidetud kogu seinapind.

Eriliste valgustite sarja  kuulus itaalia firma Prandina klaasfiibrist põrandalamp“ Alice imedemaal  “ hajutatava ülavalgusega 2020 cm kõrgusel

Selle aasta mess pakkus laiema valiku lühtrite austajatele.

Kõik vana on endiselt hea. Näha on suuri lühtreid, alabastervalgusteid, kristalli, klaasi, plisseeritud kangaskupleid

Väljakujunenud proportsioonid ja materjal on kindla peale minek. Nad on väärtuslikud ja ajatud

Allikas : Hektor-Light Äripäeva Sisustaja

Liitu uudiskirjaga