Kuidas elektrikulusid kodus kokku hoida.

Info neile, kelle kodus on kasutuses veel hõõgpirnid.

Kuigi Euroopa Liit on keelustanud juba  hõõgpirnide tootmise, siis nende kasutamine pole veel lõppenud.

Nõuanne- vahetage hõõgpirnid LED pirnide vastu ja teie elektrikulu valgustusele saab väheneda kuni 10 korda.

LEDide areng on olnud viimastel aastatel väga kiire ja müügil on LED valgusallikad, mis näevad välja nagu tavalised hõõgpirnid, kuid nende efektiivsuses on suur vahe.

Efektiivsuse all mõtleme, et LEDid kasutavad palju vähem energiat sama koguse valguse saamiseks kui seda kulutavad hõõgpirnid.

LEDid  vajavad palju vähem energiat võrreldes hõõgpirnidega saavutamaks sama valgustugevus luumenites.

(Valgusvoog luumenites näitab kui palju lamp annab valgust ning mida suurem luumenite arv, seda rohkem lamp valgust annab, heledam on.)

Valgustuse seisukohast peakski jälgima valgusallikal luumenite suurust, mitte vatte (W). 

Viimane annab teavet vaid elektrikulu kohta tunnis. LED pirne kasutades aga saab vatte vähendada.

Kohe vaatame kuidas lihtsalt vatte (W) vähendada.

Nüüd tuleks võrrelda LED valgusteid ja hõõgpirne luumenite järgi

250 lm470 lm800 lm900 lm1300lm
LED4 W6W10W13W18W
Hõõgpirn25W40W60W75W100W

Näitena võtame 60-vatise hõõgpirni, mis annab 700 lm, siis vahetades hõõgpirni 10 w LED pirni vastu jäädes 700 lm juurde, saab 60 vatti asemel kuluks olema vaid 10 w ja siit saame juba ühe valgusallika pealt kokkuhoiu 6 korda ( 60 vatti) elektrikulu tunnis. Aga kui teil on rohkem kui 1 hõõgpirn elamises, siis on sääst ka suurem.

Selgub, et hõõgpirn võtab selle näite puhul 6 korda rohkem elektrienergiat kui LED.

Miks see nii on?

LEDid kasutavad valguse tootmiseks 75%-85% vähem energiat kui hõõgpirnid. Nad on efektiivsemad, kasutavad palju vähem energiat sama koguse luumenite saamiseks kui hõõgpirnid.

Tänu suurele luumenivõimsusele vati kohta on LEDid võimelised muutma umbes 70% -95% oma energiast valguseks. See muudab need palju tõhusamaks kui hõõgpirnid.

 Hõõgpirnide tõhusus  energia tekkimisel on vaid 5 %, kuna suurem osa läheb valgusallika soojuseks ehk raisku. See Co2 emissioon oligi põhjuseks miks Euroopa Liidus hõõgpirnide tootmine keelustati.

Kuidas siis teha valikuid?

Üks viise valgusallika efektiivsuse hindamiseks on teada mitu luumenit ( lm) see vati (W)  kohta toodab.

Siin võrdlusest samuti selgub, et LED on efektiivsemad.

NÄIDE

60W hõõgpirni, arvutame efektiivsuse 800 luumenit/60 W=13,3 lm /W

10 W LED, arvutame 800/10=80 lm/W

 Siit näeme kui palju rohkem luumeneid W kohta saame LED lampide puhul. Esimesel juhul 13,3, teisel juhul 80.

Mis eeliseid on veel LED valgusallikatel?

*LED on vastupidav, tal pole hõõgniiti, ta ei purune kergesti.

*LED on pika eaga. Kui tavaline hõõgpirn võib kesta 750-2000 tundi, siis LED saavad olla 35000 -50 000 tundi. Kuna praktika selles vallas veel puudub, siis tootjatelt tuleb palju erinevat infot eluea pikkuse kohta. Soovitame alati eelistada tuntud tootjate valgusallikaid. Nad kasutavad kvaliteetseid komponente ning annavad garantii.

*Tasub teada, et LED pirnide luumenite arv siiski ajaga väheneb, oletatavasti 30%, aga kuna tõenäoline eluiga on väga pikk, siis ei märkagi seda valguse vähenemist või olete vahepeal selle valgustist endast ära tüdinud ja LED lõppfaasi ei näegi.

*LED ei lähe kuumaks, kuna LED pirn kiirgab valgusena elektromagnetilist energiat, muutes energia soojuse asemel valguseks. LEDis asub spetsiaalne jahutusradiaator, hajutab soojuse ohutult dioodidest eemale. LED on võimelised töötama oluliselt madalamal temperatuuri kui muud tüüpi lambipirnid.

*LEDlambid süttivad hetkega ja töötavad täisheledusega kohe, võrreldes kompaktluminofoorlampidega, millel näeme viivitust.

*Tasub teada, et LED kasutades, vähendame oma ökoloogilust jalajälge mõeldes tulevikule.

Kuid alustagem praegu kasutusolevate hõõgpirnide asendusega LED valgusallikate vastu.

Milline LED sobib just teie valgustisse, soovitame pidada nõu meie müügiinimestega, kes aitavad täpse vajaduse välja selgitada. Muidugi vajadusel võite endale hoopis uue ja kaasaegsema LED valgusti soetada.

Säästame koos!

Liitu uudiskirjaga