Aasta Kodu 2022 valguspreemia on jagatud

Pärjati Aasta Kodu kaunimaid kodud.

Parima valguspreemia võitis perekond Raju Tartust. Õnnitleme!

Valgustifirmast Hektor Light zürii liige Ülle Jõks:

Sel korral rõõmustas mind kodude interjööride mitmepalgelisus. Ja just nii see olema peabki- iga kodu on oma pere nägu. Iga elamine on kindlat sisekujunduslikku stiili ja maja arhitektuuri järgiv. 

Oskuslikult on alles hoitud ajaloolisi sisustuselemente nagu näiteks Stalini aegses majas on säilitatud sellesse aega kuuluvad karniisid või 60ndatel aastatel ehitatud majas on sellesse aega kuulunud ajastutruud valgustid.

Näen ajaloolist mööblit, taaskasutavat ja ise renoveeritut.

Au sees on vanad puidust põrandad ja seinad, kuid näen ka Soome ehitusmessilt snitti võtmist uuemoeliste ribiliste seinapaneelide näol. Leian vanaemaaegse lilleriiuli või vana vinüülplaadimängija.

Samuti julgete värvide ja mustritega tapeete.

Seekord ei näinud pitsilisi kudumeid ega heegeldusi, kuid silma jäi käsitöövaipu, isetehtud gobelääni. 

Need eesti kodud on tõesti isikupärased ja kindlat pere lemmik stiili järgivad. 

Valgustidki on alates retrost kuni minimalistliku kaasaegsete skandinaavia stiilini, klassikalistest lühtervalgustitest kuni targa maja lahendusteni.

Meie eestlaste interjöridesse on leidnud tee nii siini- kui süvisvalgustid, uudne lähenemine magamistoa valgustite osas, kasutades voodi päises suundvalgusena rippvalgusteid ja palju uut kaasaegset soovitatut. LED valgustust enam ei kardeta.

Ikka sobituvad meie elamistesse miksituna retrofitpirnidega valgustid ning LED ribad. Isegi Vana Toomase lamp on omal kohal. Ja kummarduse saab teha ajatutele Estoplasti teistelegi valgustitele. Meie oma Eesti disainile aastatest 1960. Ja see on taas väga trendikas, pakub huvi tänastele valgustite tootjatele Itaalias ja Hispaanias. Täna on need 60.ndate aastate retro stiilis valgustid lihtsalt energiasäästlikumad.

Õdususe loomiseks, valguse ja varju mänguks on targalt paigutatud ruumidesse põranda-ja laualampe.

Kodudes näen palju kunsti seintel. Rõõmu teeb nende oskuslik väljavalgustamine suundvalgustitega.

Eelmisest aastest Aasta Kodu kodudest on seekord vähem rotang ehk korvpunutise valgusteid. 

Meie Hektor Light valgustuse preemia läheb kodule, kus hoitakse au sees möödunud ajastu hõngu. Vana maja kordategemine on suur ettevõtmine, vana ahju ja pliidi säilitamine annavad ruumile mõnusa kodutunde.

Ja need klassikalised valgustid on kui värske õhusõõm minimalistlike valguslahenduste vahele. Need ajatud küünallühtrid ja seinavalgustid sobivad kui valatult siia 60.ndatel ehitatud majja tekitades mõnusa nostalgiatunde, mis oligi pererahva taotlus.

Kristalllühter laua kohal loob alati piduliku meeleolu, põrandalamp samas on meeleoluvalguseks igal ajal.

Ka riidest nöörlülitiga kuppelvalgustid magamistoa seinal on hubased ja funktsionaalsed. Voodi kohal ja lastetoas on mittepimestav altkinnine plafoontüüpi valgusti. 

Head valikud kõik!

Kodukiri korraldab kodukonkurssi juba 26. korda. Tänavu osales ligi 50 kodu ja aeda üle Eesti.

Peaauhinna annab peatoetaja Inbank.

Konkurssi toetavad: Expert Eesti, Hektor Light,  Ryobi, Scandium Kinnisvara, WolfBerry, Astellaria Reisibüroo ja Gardena.

Fotod: Priit Grepp

Liitu uudiskirjaga