Mida tasub teada magamistoa lambi valikul

Kaasaegsed valgustid ja lahendused magamistuppa.

Magamistuba ei ole vaid uinumisekoht
Sageli on see ruum multifunktsionaalne, kus hea ka lugeda, televiisorit vaadata, koristada, meikida ja riietuda, suhelda.Hea valgustus loob selleks võimaluse.Jagame nõuandeid, kuidas valgusteid magamistuppa valida. 

Valides valgustit magamistuppa soovitame  lähtuda
• ruumis kavandatud tegevusest( näit.kas vaatate seal televiisorit jne)
• mööbli ja sisustuselementide asetusest ja suurusest
• ruumi enda suurusest ja kasutatud viimistlusmaterjalidest(kas tume või hele)
• valgustuse psühholoogilisest mõjust selles ruumis
• valgusti olulisusest ja disainist, mõõtudest, paigutusvõimalustest

magamistuba

Väldi ala- ja ülevalgustamist.

Mõlemad äärmused mõjuvad inimese enesetundele, kas väsitades või muutes meeleolu närvilisemaks ja tusasemaks.Hea valgus võiks anda energiat ning teha rõõmsamaks, tagada meie õige puhkamine, valmistumine järgmiseks tööpäevaks. Kuigi valgustamisel kehtivad teatud reeglid, siis tegelikult iga ruum eeldab eripärast lahendust. Valguse seisukohalt on oluline,

millise värvilahendusega on tehtud magamistoa sisekujundus, sest teada on see, et tumedad toonid neelavad valgust märksa enam kui heledad.

Õigesti valitud valgusti annab ruumile soojust ja avarust ning ei pimesta ega tekita häirivaid peegeldusi või varje. Seepärast võiks kasutada valgusteid, mille valgusallikaid pole üheski võimalikust vaatlemissuunast näha või valgusvoog on suunatud ülespoole. Tasub teada, et liigselt matistatud ja värviline klaasist või kangast kuppel võib „summutada“ valgust.

Magamistoas piisav valgustihedus on 200 luxi ühe ruutmeetri kohta. Oluline on teada, et vanuse kasvuga, vajame tugevamat valgust.

Üldvalguse saame lae süvisvalgustite, karniisvalguse või laelampide abil. Tagatud peaks olema piisav ja küllaldane valgus igapäevatoiminguteks näiteks hommikul meikides, riietudes või tuba koristades.
Madalate lagedega ruumidesse sobivad plafoonid ja vastulage valgustid. Eelistada võiks siis karniisvalgustit kas lakke või hoopis seina.Lühtrid ja rippvalgustid eeldavad kõrgemaid lagesid.
Süvistatavate lampide kasutamiseks peaks juba eelnevalt ehitusprojektis arvestama vastavate nõuetega.

magamistuba

Väldi valgustiga pimestamist

Pimestamise vältimiseks ei ole hea panna täpselt voodi kohale otse alla suunatud valgusvihuga ja  alt lahtise kupliga valgusteid.Paigaldades suunatavad lambid pigem seina äärde saame välja valgustada mõne kunstiteose või kauni objekti või andale ruumile ruumikust.

Valgusti soovitatav kaugus seinast peaks olema 40-90 cm olenevalt valgusnurga laiusest.

magamistuba

Valgusti ise kui kunstiteos.

tria

Lambi kitsas valgusvihk võib ka ise olla dekoratsiooniks, tekitatades seinale efektseid mustreid ja varje.
Valguse koondamiseks kasutatakse harilikult peegeldeid ehk reflektoreid, LED-ide puhul aga läätsesid. Mida kitsamaks kiireks reflektor või lääts valguse koondab, seda kaugemat, kitsamat ala on võimalik tugevalt valgustada. Erinevate reflektorite ja läätsedega on võimalik saavutada lõputu hulk valgusnurki ning ka keerulisemaid valgusjaotusi. Objektide suurusest, distantsist ja taotletavast efektist sõltub milliseid valgusnurkasi ning valgusjaotust kasutada.

loop shelf
Linealight Studio Italia Design Shelf

Soovitame:
Magamistoa üldvalguseks mõeldud laia valgusvihuga lambid võiks paigaldada seinast eemale vähemalt 90cm. Nii väldime seinal dramaatilisi ja kontrastseid valguse ning varju laike. Oluline on ka, et ruumi nurkades ei tekiks pimedaid alasid, sest see muudab lae visuaaalselt madalamaks. Kui lambid on paigutatud optimaalselt soovitatud kaugusele, siis heledast seinast peegelduv valgus muudab toa avaramaks ja erksamaks.

 estiluz_pila_cork  bover_non-la-suspension
 Estiluz rippvalgusti Pila 10W Led  Bover valgusti Non La saadaval 4 erinevas värvitoonis

Kui valida põrandasse või seina süvisvalgusteid, siis tasub teada:

Põrandasse süvistatud valgustid muudavad ruumi visuaalselt kõrgemaks. On hea teada, et käiguteele paigaldatud süvistatud valgustid ei pruugi jääda põrandapinnaga tasa ja nii võib tekkida komistusoht. Et palja jalaga peale astudes kõrvetada ei saaks, on LED valgusallikaga lambi või sisseintegreeritud LED-iga valgusti kasutamine õigustatud just oma minimaalse soojaeralduse tõttu. Ebamugavust võib tekitada alt üles suunatud valgusvihk ning seepärast on hea paigaldada süvistatud põrandavalgustid pigem seina äärde.
Seina sisse süvistamisel on oluline jälgida valgusti tehnilisi nõudeid: millised valgustid on mõeldud ainult kipsseina paigaldamiseks ja millised kiviseina. Kuid enamik neist sobituvad mõlemasse. Oluline lambi süvistussügavus ja paigalduskõrgus, et valgus poleks edaspidi silmale häriv. Mida kõrgemale on paigutatud valgusti seda laiem on põrandale langev valgusvihk.

Miks peab teadma lambi valgustihedust, valgusnurka, valgusti enda eripära

Et mõista kui tihedalt valgusteid paigutada, milline peaks olema nende vaheline paigalduskaugus ja kui kõrgele seinale valgusti asetada, siis oleks vaja teada valgusti eripära, valgustihedusest, valgusnurka, kas soovitakse ühtlast valgustatust või pigem punkteerivat jne. Selleks on hea kasutada elektriprojekteerija abi või  Hektor Light nõustaja soovitusi, sest reeglina meil endal puudub oskus lugeda valgusdiagramme

Ruumikujunduslikult mõjub paremini kui valgusti on paigaldatud horisontaalsest pinnast umbes 50 cm kõrgusele.

Näiliselt olematu valgusti paigaldus
Efektivalgustuseks võib lugeda väliskorpuseta kipsist süvistatavaid lampe, mis loovad illusiooni olematust valgustist. Paigaldada tuleb need enne lae või seina lõplikku viimistlust. Tänu oma neutraalsele välimusele sobivad need kõikide interjööri paigutatud dekoratiivvalgustitega.

flos skygarden süvistatud

Mugav lülitamine
Soovi korral võimalik timmerdamise  ehk hämardamise või eelprogrammeeritud RGB juhtimissüsteemi abil luua soovitud atmosfäär või silmatorkav värvilise valguse mäng. Valgustite sisse-välja lülitamisel on mugav ja innovaatiline kasutada selleks ette nähtud pulte ning telefoni äppe.
Tavapärase lüliti asemel timmerit(ehk hämardit) kasutades suudame ka valgustugevust muuta maksimaalsest minimaalseni ja vastupidi, tekitades nii keskkond vastavalt kas aktiivsete või passiivsete tegevuste jaoks.
Üldvalgustuse jaoks mõeldud harilike lülitite traditsiooniline asukoht on ukse kõrval selleks, et ei peaks ruumi sisenedes käsikaudu pimedas liikuma. Vahel võib abi olla ka veksellülitist, mis lubab kustutada ja põlema panna samu valgusteid rohkem kui ühest kohast. See süsteem on küll enam kasutust leidnud hotellide ruumides kuid miks mitte nüüd ka modernsetes magamistubades. Valguse reguleerimise teeb käepäraseks ukse juurde ja voodi kõrvale paigutatud veksellüliti.

Veel nippe
Üld- ja kohtvalgustusteid omavahel kombineerides saab toa valgusega paremini  katta.

magamistuba
Arvesta alati valgusti kupli suurust. Kuppel ei tohiks olla liiga suur ja avar, et kogu ruumi enda alla haaraks või selle serva alt valgus silma pimestama hakkaks.
Laualambi valikul on rusikareegliks, et valgusti peab olema 1/3 öökapi suurusest. Kui öökapi kõrgus on 55-65 cm, siis võiks valida valgusti, mille kõrgus on 60-70cm. Kui pinna kõrguseks on 45-50 cm, siis nõuab see kompensatsiooniks ka kõrgemat valgustit. Ei ole oluline kui kõrge on valgusti,vaid kui kõrgel on valgus.
Kui ruumi on vähe või kui öökapp on väike, siis võib kasutada ovaalse ja ristküliku kujulise kupliga valgusteid.Hoopis huvitavam aga on laest pikalt alla rippuvad valgustid.

Rippvalgusti kasutamine voodi kõrval on õigustatud ja otstarbekas kui ruumi napib. Nii saad tuppa lisavalgust ja toreda disaini elemendi. Parim riputuskõrgus on 66-86 cm horisontaalpinnast. Selliseid “saledaid” rippvalgusteid võib paigaldada ka grupina.

00-5458-Z5-F9_B leds 00-5457-Z5-F9 leds
Leds C4 valgusti Talk

Hubasust tekitatavad voodi serva alla peidetud LED-ribad, mis joonistavad välja magamisaseme piirjooned, tõstava selle justkui maast lahti ning annavad ruumis sumedat valgust turvaliseks ringi liikumiseks.
Seina- ja põrandalambi kui ka selle asukoha valikul tuleb arvestada mitme olulise faktoriga, nagu näiteks lae ja voodi kõrgus, sisse-välja lülitamise võimalus, valgusti otstarve ning indiviidi kasv, et oleks tagatud igasugune kasutusmugavus.
Mõõtmetelt keskmised või veidi suuremad ja eelkõige disainielemendina mõjuvad seinavalgustid võiks paigaldada silmadest kõrgemale ehk põranda pinnast umbes 180 cm. Väiksemate või funktsionaalsete valgustite paigutus peaks olema piisavalt madalal, et nende valgel näeks lugeda või siis nii kõrgel, et voodi vahetus läheduses ei takistaks liikumist.
Suunatavad, kitsama valgusvihuga ja kergesti käsitletavad valgustid sobivad voodis lugemiseks.

magamistuba

marset-n8 Marset-Tam-Tam bover-non-la-01-valge
Marset puidust seinavagusti No8  Marset seinavalgusti TamTam  valgusti Non La 

Soovitame põrandalampeHelendavad madalad põrandavalgustid mõjuvad soojalt ja ligitõmbavalt. Nendest kuma valgustab ühtlaselt ümbritsevat ala ja lähedal olevaid mööbliesemeid. Keskmisest kõrgema põrandavalgusti eksponeerimine annab magamistoale elegantse nüansi.

facon-de-venise-wildlightalfred-floor-lamp1-karman

ülemisel pildil: uudne põrandavalgusti Wildlight firmast Facon de Venice                             alumisel pildil: Karman riiul valgusti Alfred, 52 W   E27

Magamistuppa vali energiasäästlik ja vähese soojaeraldusega LED valgusti.
Oma heade omaduste tõttu on LED lambid leidnud laialdaselt kasutust meie igapäeva elus ja nüüd, kus nende valguse värvispekter võimaldab ka sooje toone valida, saab LED tehnoloogial baseeruvaid valgusteid paigaldada magamistubadesse. Ka on võimalik soovi korral välja  vahetada nii säästulambid, hõõglambid, halogeenlambid kui luminofoortorud tunduvalt tõhusamate LED lampide ja valgustite vastu. Asendamaks olemas olevat valgustallikat LEDiga, tuleb jälgida, et soklitüüp jääks samaks. Soovitame kasutada soojemat tooni valgust 2700-3000 Kelvinit

LED-ide eelised:
• LEDi valgus kiirgab ühes suunas ja see ei lase valgusti sees tekkida peegeldustel, mis ühtlasi tähendaks valgusekadu. LEDi valgustootlikus (luumen vati kohta) on pea kümme korda suurem kui hõõgpirnil.
Löögi- ja vibratsioonitaluvuse tagab LED lambi polükarbonaatplastist korpus, mis on märksa vastupidavam võrreldes muude klaasist valmistatud lampidega.
• Ka puuduvad LED-idel liikuvad osad või hõõgniidid, mis võivad puruneda ning tänu sellele on kasutusiga pikem, hinnanguliselt nii 50 000-75 000 tundi kasulikku tööaega, mille möödumisel aga eeldatakse valgusviljakuse langemist 30%. Minimaalse soojuseraldusega LED-i eluea määrab ära temperatuur dioodi sees ja ümber.
LED-idele ei avalda mõju toitevoolu sagedane sisse- ja väljalülitamine ning lisaks nad on täesti müravabad.
• Tänapäeval on valgusdioodlampide värvitoonide valik tunduvalt mitmekseisem ja ka timmeriga ereduse reguleerimine on saanud võimalikuks.
• Olles pea hooldusvabad sobivad LED lambid eriti hästi kõrgetesse või raskesti ligipääsetavatesse kohtadesse paigaldamiseks nii sise- kui välistingimustes.

 magamistuba

Võrdlustabel. Lampide valgushulga (luumenites) võrdlus hõõgpirnide võimsusega ( W)

1300 -1530 lm 100 W hõõgpirn
920-1060 lm 75W
700-810 lm 60 W
410-470 lm 40 W
220-250 lm 25 W

Galerii uusi sobilikke valgusteid magamistuppa:

Tooy Filipa 555.41-c74+c46 axolight fairy_ap_grey studio-italia-design-nautilus
Tooy Filipa, 18W G9 Axolight Fairy, 6,2W LED Studio Italia Design Nautilus, 2x15W LED
Vertigo Bird Hippo V03019 5201 ap-ulight-axolight Karman Deja Vu AP627-45B
Vertigo Bird Hippo, 23W E27 Axolight U-Light, 17W LED Karman Deja Vu, 52W E27
carpyen-bag  bag-carpyen  moltoluce-concinna_ab_1
 Carpyen seinavalgusti Bag  Carpyen Bag 2 ja 5 W led  Moltoluce Concinna
 fabbian-f38g0501  brooklyn-carpyen  estiluz_-nit_valge
 Fabbian Quarter, Led , 3 erinevas mõõdus  Carpyen valgusti Brooklyn, 15 W või 30 W LEd  Estiluz riiulvalgusti Nit A-3520 , 1W Led, USB pesaga
 fontana-arte-_  fontanaarte_apex  fontana-flex-valge
 FontanaArte suunatav valgusti IO , 2 Led-4,5W  FonatanaArte Apex , Ledidega  FontanaArte Flex, 2×13 W
 leds 00-5460-05-05  invisible-00-5459-05-05--leds-c4  leds_invisible_05-5079-05-05_
 Leds -C4 rippvalgusti Invisible, 9 w  Leds-C4 Iaevalgusti Invisible  Leds-C4 seinavalgusti Invisible suunatav, dimmerdatav
 massmi-laffie_  fontanaArte-Nebra  tibeta_01-02-03_bover
 Massmi Laffie retrohõnguline , hind 69 eur  FontanaArte valgusti Nebra, 7W õhuke  Bover Tibeta, 8,7 W Led
Tooy muse 554.22 554.21 KIRA-vistosi puppet-lt-vistosi
Tooy Muse, 18W G9 Vistosi Kira, 5W LED Vistosi Puppet, 6x60W G9
MARSET_LR_PIOLA_GREEN Tom Dixon Plane SLL01BEU SLL02BEU random-kroom studio italia
Marset Piola, 11,7W LED Tom Dixon Plane, 25W G9 Studio Italia Design Random, 3x1W LED
Tom Dixon Cut Tall CUSP02SMEU Karman Braille SE144 1B INT 1 Vistosi jube SP
Tom Dixon Cut Tall, 28W E27 Karman Braille Vistosi Jube
capodimonte-karman italamp-sp8162-amelie P168179S-5
Karman Capodimonte, 20W GU10 Italamp valgusti Amelie, 16 W Rippvalgusti P18179s/5   33W
 sun-white-marset  necky-axo-light  Marset_Concentric
 Marset valgusti Sun  ledidega  Axolight  tekstiilist lae- ja seinavalgusti Necky   Marset Concentric 7,8 W
 frandsen-hitchcock-floor-black-3960-6551001  modoluce-easy  Flos_captain-flint
 Frandsen vintage stiilis põrandalamp Hitchcock   põrandavalgustid Easy  Flos valgusti Captain Flint, 20 W Led dimmitav
Oluce alba 383 orchid-pt-sand_170403_142903 VISTOSI ESSENCE põrand,
Oluce Alba, 2x60W E27 Axolight Orchid, 3x15W LED Vistosi Essence, 8,5W LED
massmi hold Tom Dixon Tube TF01BLKEU Tooy Muse 554.65-c41
Massmi Hold, lauaga valgusti Tom Dixon Tube, 24W T8 Tooy Muse, 4x18W G9
vistosi novecento_pp_1 schuller narisa lagi kroom 266946 fm pot laevalgusti
Vistosi Novecento, 5x60W E17 Schuller Narisa, 5x6W või 3x6W G9 LED FM Pot Triple, 5xE27 sokliga
174213-schuller Studio italia design make up 150002 Moltoluce Foam 598-110191
Schuller Andromeda, 5x42W G9 Studio Italia Design Makeup LEDidega Moltoluce Foam, 33W LED
fm 27011 ümar honsel-joona-hall studio-italia-design thor
FM Cloud, 3xE27 sokliga Honsel Joona, 2x46W E27 Studio Italia Design seina/laevalgusti Thor
Massmi Lara 3433 KARMAN_EDEN_AP1031B_INT maytoni dia120-09-g
Massmi Lara, 60W E27 Karman kangas seina/laevalgusti Eden Maytoni Karolina, E27 soklitega
karman-notredame 872469 shuller minerva massmi-inGold-plafoon
Karman Notredame kunstmarmorist nii seina, lakke kui rippuvana Schuller Minerva läbimõõtudega 45 ja 68 cm Massmi kangast plafoon In Gold
 itallamp-brigitta-8160 tansha-massmi  massmi-naaf-lauavalgusti
 Itallamp Brigitta 46 W E27+2,5 W  Massmi Tansha opaalklaasiga  Massmi Naaf raffipalmist kupliga
eyes-fabbian fontanaarte-pinecone leds_raw-
Fabbian Eye, 23W FontanaArte Pinecone, 150W Leds-C4  Raw , 7W Led
marset bicoca must Theia-S-Black-marset vistosi-puppet-LT-P
Marset Bicoca, 3,2W/478lm LED Marset Theia, 7,8W/1066lm LED Vistosi Puppet, 60W G9
Tooy Nabila 552.32 laualamp Tom Dixon Bell bet01ceu Vertigo Bird Balloon V05030 5201 V05030 5501
Tooy Nabila, 18W G9 Tom Dixon Bell, 60W E27 Vertigo Bird Balloon, 11W GU10
flos-bon-jour-unplugged-f1035009-copper Candel-laud_Massmi Tom Dixon Base copper bss01c copper
Flos Bon Jour Unplugged, 6W LED Massmi Candel, E14 sokliga Tom Dixon Base, 40W E14
Foscarini Satellight 285021-15 flos-chapo-f1690057-pilt axolight_lt_aibu_1
Foscarini Satellight, 8W LED Flos Chapo, 8W LED Axolight Aibu, 2,5W LED

Pildimaterjali leiad ka meie Pinterestist: https://www.pinterest.com/hektorlight/magamistoa-valgustid/

kõige uuemad uudised meie Instagrammist https://www.instagram.com/hektorlight/

Pildid :tootjad ja Pinterest

Autor: Ülle Jõks

Liitu uudiskirjaga