Kuidas valida süvisvalgusteid?

Mis on  süvisvalgustid/süvistatavad valgustid/pinnapealsed süvistatavad valgustid

Kunagi varem ei ole olnud valguslahendusi nii lihtne ja samas nii keeruline välja töödata. Valgusti valimisel tuleb lähtuda eelkõige ruumi otstarbest ning arvestada, kui palju ja kus on valgust vaja, et oleks tagatud nägemismugavus.

Süvistatavad valgustid on üldvalguse uus ajastu. Nende kasutamiseks peab juba ehitusprojektis arvestama vastavate nõuetega, sest tuleb laes või seinas leida koht, kuhu vajadusel paigutada trafo.

Lakke süvistamisel on oluline, et valgusteid ei paigaldataks soojaisolatsioonimaterjalide sisse, sest nii kiirendab valgustist erituv soojus valgusallika läbipõlemist või halvimal juhul võib tekkida tulekahju. Reeglina peab valgusti süvistatud osa ümber õhuruumi olema vähemalt 10cm. Kindlasti on LED ohutum valik tänu oma väikestele dimensioonidele ja pea olematule sisetemperatuurile (40-60C).Ka ei ole hea lakke valgustite jaoks eelnevalt avasid valmis teha, sest võib juhtuda, et vastava mõõdu ja süvisega tooteid kaubandusvõrgus ei leidu.

Ripplae peal oleva ruumipuuduse korral on lahenduseks sisseehitatud mittevahetatava eluaegse LEDiga integreeritavad valgustid, õhemate valgustite süvistuskõrgus võib olla lausa alla kahe sentimeetri. Näiteks eriti kompaktne SLV DL 126 LED, mille süviskõrgus on 1,4 cm. Valgusti võimsus on 3W (3000K).
Kuidas paigaldada süvisvalgusteid (220V):  https://www.youtube.com/watch?v=mrI2WRmDa8c

Tagasihoidliku ja tehnilise olemusega „rõnga“ kõrvale on pakkuda ka efektseid laest enam eenduvaid kuid sama väikese süvistuskõrgusega romantilisi valgusteid. Näiteks pritsmekindel Fabbian Tripla (IP55), mille 4,3 watine LED valgusallikas on toodud osaliselt lae peale ja seetõttu on süvistuskõrgus 1,5cm. Aga kandilise vormi austajatele sobib plafoonimõõtu (16x16cm) arvestatava 15 watiga Fabbian Quadriled, mille süvistuskõrgus on 2,2cm.
Kui lagi on liiga madal, et sinna süvistada, kasuta pinnapealsed valgusteid

mõned pinnapealsed valgustid:

moltoluce-emkitmoltoluce-emkitPhilips_Nio_316103116_ledino_
Moltoluce EmkitMoltoluce Emkit üles suunatunaPhilips Nio, 6W PowerLed
 linealight-one-to-one-ledphilips-nio  UNIVERSAL
 Linealight One to One, 7W 3000K Philips Nio valgusti Universal

Alati ei taha, ei ole võimalik kasutada süvisvalgusteid või osutub lagi pinnapealse tavavalgusti jaoks liiga madalaks. Ka siin on omad lahendused väikesemõõduliste integreeritud LEDiga spotvalgustite näol. Näiteks klaaspinnaga Linealight One to One LED, mille kõrgus on 5cm või metalne Philips Nio, kõrgusega 6,5cm. Markeerivaks seinavalgustiks sobib Moltoluce Emkit, mille kinnituskohast eenduv mõõt 3,3cm ei saa segavaks käimisrajal. Valgusti parim asetsemiskõrgus on 0,5m ja 1m.
Juhend, kuidas paigaldada Philips Nio LED valgustit

http://download.p4c.philips.com/files/3/316101116/316101116_qsg_aen.pdf 

Väliskorpuseta kipsist süvisvalgustid on üha enam poolehoidu võitmas lisaks traditsioonilisele süvisvalgustile. Paigaldada tuleb need enne lae või seina lõplikku viimistlemist ning nõuab küll rohkem aega ja vilumust kuid tulemuseks on illusioon olematust valgustist. Tänu oma neutraalsele välimusele sobivad kõikide interjööri paigutatud dekoratiivvalgustitega. Pea märkamatu Otylight Pop 01 LED sobib ka niisketesse ruumidesse. Minnes aga julgemaks ja nähtavamaks pakub visuaalset meelepetet Flos Teardrop või 3D efekti Wall Piercing.

Vaata, kuidas paigaldada kipsvalgustit Teardrophttps://www.youtube.com/watch?v=M1CtmFV7xNM

Seina sisse süvistamisel on tähtis teada, et osad valgustid on mõeldud ainult kipsseina süvistamiseks, enamikku võib neid aga süvistada nii kips- kui kiviseina. Paljudel valgustitel on kaasas lisaks süvistusraam, mis paigaldatakse krohvi või pahtli alla. Kuigi seinavalgustid ei vaja enamasti enda ümber õhuruumi on oluline jälgida süvistussügavust ning ka paigalduskõrgust, et valgus ei oleks edaspidi silmale häiriv. Näiteks Leds-C4 Micenase 2,2w (162 luumenit) on valgusti on mõeldud markeerimaks öisel ajal koridoris käigurada või meeleolu valguseks. IP65 annab võimaluse paigaldada niisketesse tingimustesse, välja kiviseina. Ühtlaseima maksimum valguse (26 luxi )saavutamiseks on parim valgustite paigalduskõrgus ja –vahe 0,5-1m. Mida kõrgemal on valgusti, seda laiem ehk hajusam valgusvihk langeb pinnale.

Moltoluce Sina_wallVertical Light_flosSoftprofile_Starck_001
Moltoluce Sina Wall :UUS!Flos Verical Light LedFlos profiil Starck Small
Leds_05-9596_amb_micenassina_spot moltoluceExenia IO Recessed downlight
Leds Micenas 2,2W LedMoltoluce Sina   UUDISExenia IO Recessed Led

Põrandasse süvistamisel on hea teada, et seinale liiga lähedale paigaldades võib valgusvihk võimendada päevavalguses sageli nähtamatuid pinnakonarusi. Käiguteele paigaldades tuleb arvestada, et valgusti ei pruugi jääda põrandapinnaga tasa ja nii võib tekkida komistusoht. Ebamugavust võib tekitada ka alt üles suunatud valgusvihk ja kokkupuutel oht saada kõrvetada, kui põrandas on kasutatud halogeenvalgusteid. Valgusdioodlambid on kindlasti inimsõbralikumad. Näiteks SLV LED Slim 0,5W talub palja jalaga peale astumist ning sobib vannitoas puidu, laminaadi või parketti sisse paigaldamiseks kuid ei jää pinnaga päris tasa. Linealight Nicro tehniliseks näitajateks on märgitud nii IP67 (veekindel kuni 1m) kui ka IK08. IK on vandaalikindluse klass, mis näitab valgusti vastupidavust välistele mehhaanilistele jõududele, löögikindlust. Antud valgusti puhul tähendab see võimet taluda kuni kahe tonnise auto üle sõitu. Vastava märgistusega polükarbonaadist, karastatud klaasist või spetsiaalselt tugevdatud kinnine valgusti on vandaalide vastu kaitstud.

Niiskuskindlad valgustid.
Ruumidesse, kus õhu suhteline niiskustase on ajuti kõrge ning vee sattumine põrandale ja seintele võib olla tavaline, tuleb ohutusnõudeid ja IP-kaitseastet jälgides ripplakke paigaldada niiskuskindlad (alates IP44) ja põrandasse veekindlad (alates IP65) süvisvalgustid. IP-kaitseaste näitab elektriseadme kaitstust tolmu (esimene number koodis) ja vee (teine number koodis) vastu. Lisaks IP väärtusele on niisked ruumid jagatud ka tsoonideks ning igas tsoonis kehtivad valgustite niiskuskindluse astmele erinevad nõuded. Madalapingeliste valgustite trafod ei talu üldjuhul niiskust ning seetõttu tuleb need peita mööbli sisse või ripplae taha, kust vajaduse tekkimsel või läbi põlemisel on neid mugav kätte saada. Niiskuskindla Fabbian Venuse komplekti kuulub ka trafo 13W LEDi jaoks. Vältimaks pimestamist on valgusallikas viidud natuke sügavamale laepinnast.
IP tabel  https://www.hektor.ee/static/nouanne/49.IP%20tabel%202010.pdf

valik põrandavalgusteid:

LED Slim Floorlightiled_linealight_Nicro_93363-1 axo-light-picus-recessed-light
SLv Led Slim 12 V 0,5 WLinealight Nicro Led  IP 67 Axo light 
 linea-light-concentrica  
 Linealight Concentrica Led IP 67  

Miks tasub võtta kasutusele LED süvisvalgustid
Tänapäeval on õigustatud süvisvalgustites väikese energiakulu ja vähese soojaeraldusega valgusdioodlampide kasutusele võtt. LED (valgust välja kiirgav diood) tehnoloogia on kiirelt arenenud ning juba on täielikult võimalik vahetada välja nii säästulambid, hõõglambid, halogeenlambid kui ka luminofoortorud tunduvalt tõhusamate LED lampide ja valgustite vastu. Asendamaks olemas olevat valgustallikat LEDiga tuleb jälgida, et soklitüüp jääks samaks.

LED i eelised süvisvalgustina.

-Üks LEDi eeliseid on, et valgus kiirgab ühes suunas ja see ei lase valgusti sees tekkida peegeldustel, mis ühtlasi tähendaks valgusekadu. LEDi valgustootlikus (luumen vati kohta) on pea kümme korda suurem kui hõõgpirnil.

Löögi- ja vibratsioonitaluvuse tagab LED lambi polükarbonaatplastist korpus, mis on märksa vastupidavam võrreldes muude klaasist valmistatud lampidega.

-Ka puuduvad LEDidel liikuvad osad või hõõgniidid, mis võivad puruneda ning tänu sellele on kasutusiga pikem, hinnanguliselt nii 50 000-75 000 tundi kasulikku tööaega, mille möödumisel aga eeldatakse valgusviljakuse langemist 30%. Minimaalse soojuseraldusega LEDi eluea määrab ära temperatuur dioodi sees ja ümber.

-LEDidele ei avalda mõju toitevoolu sagedane sisse- ja väljalülitamine ning lisaks nad on täesti müravabad.

-Tuleb ära märkida, et tänapäeval on valgusdioodlampide värvitoonide valik tunduvalt mitmekseisem ja ka dimmeriga ereduse reguleerimine on saanud võimalikuks.

-Olles pea hooldusvabad sobivad LED lambid eriti hästi kõrgetesse või raskesti ligipääsetavatesse kohtadesse paigaldamiseks nii sise- kui välistingimustes.

Oma heade omaduste tõttu on valgusdioodlambid leidnud laialdaselt kasutust meie igapäeva elu elektroonikas, liikluses valgusfoorides ja tänavavalgustuses, raudteejaamas liiklusmärkides, meditsiini valdkonnas vähiravimi aktiveerijana ning ka kosmoselaevades taimelavade valgustitena. LED tehnoloogial baseeruvaid valgusteid peetakse 21. sajandi kõige rohelisemateks kunstliku valguse allikateks. LED on tulnud, et jääda!

Galerii süvisvalgustid lakke/seina:

i-led-quantumride_spot_moltoluce1Rely1 moltoluce
I-Led QuantumMoltoluce Ride SpotMoltoluce Rely
Oty Light wally/w15 096Oty POP P03 oty pop 04 valge 
Otylight Wally Otylight Pop 03 Otylight Pop 04
 deardrop flosIntra pipes süvisvalgusti SLV Dolix Out 11122_1

 Flos Teardrop

 Intra Pipes SLV Dolix Out
flos-wall-piercingflos-piercingflos-deardrop
Flos Wall Piercing Flos Teardrop

vaata veel :

koju sobivaid süvisvalgusteid

Süvistatavad üldvalgustid

Vannitoa lakke süvistatavad valgustid

 

Artikli autor Sirli Lemnits

september 2016

Jaga:

One comment on “Kuidas valida süvisvalgusteid?

  1. Hea artikkel! Ise olen vahetanud ka enamus valgustid LED-ide vastu, valgust saab valida samuti sooja ja külma vahel ning erivõimsused. Eluiga ka nii pikk, et tavapärane pirni vahetus on unustatud.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.