Võimas Flos Itaalia messil Euroluce 2005 koos Philippe Starckiga

 

 

Starcki valgustid Hektor-light Starcki valgustid  5 Starcki valgustid  4 Starcki valgustid  3 Starcki valgustid  2 Starcki valgustid  1

FLOS ja tippdisainer Phillippe Starck.

 Itaalia tippdisainvalgustite tootjafirma FLOS loodi 1962 aastal. Juba esimesel tegevusaastal lõid disaineritest vennad Achille ja Piergiacomo Castiglioni firmas valgustid Taraxacum, mida võib pidada Itaalia tehniliste valgustite klassikaks – neid valgusteid toodetakse tänapäevalgi.

Samadest valgustitest olid inspireeritud 2005 aasta maikuus Itaalia sisustusmessil Eurolucepresenteeritud firma Flos uudissari Zeppelin.

 Flos peab oluliseks koostööd talendikate sisekujundajatega.

Selle aasta tegija on maailmakuulus disainer Phillipe Starck. Flos eksponeeris Eurolucel mitmeid Starcki töid: välisvalgustid Romeo ja Superarchimoon, kollektsioon La Vie, valgustid Pandora book jaLong&Hard. Eredaim teostus oli sõjateema kajastus läbi valgustiteseeria Guns. Ehtsaid relvi meenutavad valgustid aitavad meil mõista, mis sõda tegelikult on. See kõhedust tekitav ja õngistav tunne paneb meid mõistma rahu olemust ja vajadust. Starck on provokatiivselt kasutanud sõja efektset sümbolit sellega otsekui mängides. Firma Flos annab igalt müüdud valgustilt osa tulust heategevusse -sõjakolletesse ja lastele.

Phillipe Starck väljendab oma maailmatunnetust ka valgustite kollektsioonis La Vie tuletades meile meelde mis on tühisus, korruptsioon ja ahnus. Või mida tegelikult tähendab meile moodne elu telefoniga ja sõltuvusega narkootikumidest.

 Et paremini mõista selle disaineri mõttemaailma, siinkohal lühike pilguheit ta ellu ja tegemistesse:

 Phillippe Stracki sõnul möödus tema lapsepõlv isa joonistustahvli all; saagides ja lõigates; liimides ja poleerides; ehitades ümber kõikvõimalikke esemeid. Kogu elu on ta kulutanud lugematuid tunde juhuslikult kättesattunud asjade lahtivõtmiseks ning kokkupanemiseks, muutes sedasi teda ümbritsevat maailma.

 Starck on disaininud ka mööblit, president Mitterandi palvel on ta muutnud elustiili Elyse Palees, Caf� Costes�st on saanud Le Caf�, tänu temale on saanud Royaltonist ning Paramountist New Yorgis maailma uus hotelliklassika, see kõik kokku on teinud temast juhtiva ekspressionistliku arhitektuuri esindaja.

 Võõrsil olles jätkab ta seniste traditsioonide ning suurlinnade kultuuri pea peale keeramist kõikjal maailmas, kujundades Peninsula Hotelli restorani Hong-Kongis, Teatron�i Mehhikos, Hotel Delano Miamis, Mondriani Los Angelesis, Asia de Cuba restorani New Yorgis, terve hulk projekte Londonini ning kõikjal mujal. Tal on harludane anne muuta tema kätte usaldatud objektid koheselt võluvaks, meeldivaks ning üllatavateks.

 Tänu temale saab hambaharjast noobel ese, ta pigistab sidrunit valel moel, ta muudab efektsemaks ka televiisori, kui Thomsoni koduelektroonikamaailm saab viidud kooskõlla tema emotsionaalse stiiliga. Tema käe all saavad omapäraseks meid ümbritsevad igapäevaesemed, nagu prügikastid, valgustid, hambaharjad, ukselingid, kahvlid-noad, küünlajalad, vaasid ja kellad. Aga ka tõukerattad, mootorrattad, lauad, voodid, kraanid, vannid, tualett – ehk lühidalt – terve meie elu. Elu, mille ta leiab üha enam imelise olevat, on toonud ta nüüdseks lähemale ka meie kehale läbi riiete, pesu, kingade, prillide, kellade, toidu sealjuures jätkuvalt on tema loomingu aluseks austus looduse ning inimkonna vastu.

 Phillippe Starcki on pärjatud paljude auhindade ning tiitlitega  Designer of the year, Grand prix for Industrial Design, Oscar for Design, Officier des Arts et des Lettres, Monaco Show Boats jne.

Alati ning igal pool näib ta paremini kui keegi teine aru saavat meie unistustest, soovidest ja vajadustest, meie vastutusest tuleviku ees. Ta jõuab meieni oma tööde kaudu, mis on kahtlemata intelligentsed ja suurepärased, kuid peamine põhjus meieni jõudmisel on see, et ta paneb enda töödesse osa oma südamest, luues asju, mis on kõigepealt head� ja seejärel ilusad

 

Liitu uudiskirjaga