„Ökoloogiline“ ja „innovatiivne“ – valgustite sõnamaagia.

 

innovatiivne  valgusti innovatiivne 5 innovatiivne valgusti 1 innovatiivne valgusti 2 Foscarini_Planet_ 0007

 

„Ökoloogiline“ ja „innovatiivne“ – valgustite sõnamaagia.
Inimesed jumaldavad selliseid tooteid, mis kätkevad endas sõnu  nagu „ökoloogiline“ ja „innovatiivne“. Seda võib nimetada sõnamaagiaks, ja see on trend.
Vaevalt aga, et väga paljud meist tihti mõtisklevad teemal, kui mitmele põlvkonnale jätkub veel loodusressursse või mis saab nendest tohututest jäätmekuhilatest, mida meie arutu tootmine ja  tarbimine tekitab, rääkimata kliimamuutuste võimalikkusest.
Sellele mõtlemine on esimene samm ökoloogilise katastroofi ärahoidmisel.

Juba 1970-ndatel võttis arhitekt Walter R Stahel kasutusele ärimudeli Cradle2Cradle, mille ideeks oli kasutada tööstuse jääke uute toodete tooraineks, mis vähendab oluliselt energiakulu ja uute toormete kasutuselevõttu. Mitme jääkaine (vanametall, vanapaber jne) kasutuselevõtta oli muidugi tuntud juba palju varem nii tööstuses kui kodudes.
C2C filosoofiat kasutatakse tootearenduses järjest enam.

Itaalia valgustitootja Antares/Flos on loonud uue valgustisarja Soft Arhitecture, mis on kooskõlas  C2C põhimõtetega.

Sari põhineb uudsel under cover tehnoloogial, mis on ökoloogiline komposiitmaterjal. Materjal annab  piiramatuid võimalusi kasutada oma fantaasiat, loomaks eriilmelisi valgusmaastike. Soft Architecture annab võimaluse valguse ja ruumi diskreetseks ühendamiseks, tulemuseks on harmooniliselt nauditav vormikeel.

Toote ökoloogilistest taotlustest räägivad ka Soft Architecture valgustites kasutatavad valgusallikad, milleks on kompaktluminofoorid, ledid, IRC halogeenid.
Energiasäästlikkus ja  võimalused luua kordumatuid interjööre, lubab kasutada toodet ka ühiskondlikes ruumides.

Soft Architecturele on disaininud valgusteid näiteks  Antonio Citterio, Ron Gilad, Philippe Starck , Marcel Wanders, Konstantin Grcic, Guy Sarlemijn ja Ronald Fiegel.

Soft Architectural valgusti Wallpiercing, mis on loodud disaineri Ron Gild poolt, võitis parima valgusti tiitli ajakirja Elle Decorationi 2011aasta rahvusvahelistel disainiauhindade jagamisel ( EDIDA ) ning parima seinavalgusti auhinna ajakirja Wallpaperi korraldatud analoogsel võistlusel.

Ilusa kõlaga võõrsõna „innovatsioon“ tähistab tavamõistes millegi uuendust, kas siis näiteks olemasoleva toote tootmisprotsessi täiendamist, teadmiste rakendamist uudses kontekstis või näiteks toote  turundusinnovatsioon uue disaini või uudse turustamise näol.

Itaalia tootja Foscarini on tuntud oma julgete katsetuste poolest leidmaks toodetele järjest uudsemaid ja ootamatumaid kombinatsioone materjalide ja vormi ühitamiseks.

Foscarini kasutab valgustite tootmiseks fiiberkangast (mis on kihiti vaiguga immutatud) mis on tuntud kui paatide, vannide ja muu väga suurt vastupidavust nõudvate toodete toormaterjal.
Sellisest materjalist on valmistatud näiteks Marc Sadleri poolt Foscarinile disainitud Twiggi sari ja 2011a sama disaineri poolt disainitud Tress Stilo sari.

Teine tähelepanu vääriv valgusti on Foscarini Planet rippvalgusti.
Kuu vormist ja pinnasest inspiratsiooni saanud valgusti on valmistatud sarnasel meetodil nagu astronautide kombinesoonid. Valgusti pealispinnal olev õmblus vormib valgusti ruumiliseks, mis soojenedes muudab oma molekulaarset struktuuri, tulemuseks on valgusti jäik vorm.

Liitu uudiskirjaga