Kuidas näeb välja ühe innovaatilise kodu valgustus

Tutvustame loovstuudio JanKen Wisespace loodud intelligentset ruumikujundust koos uusimate tehnoloogiliste lahendustega.

Katusekorter Pirita teel, kus tehnoloogiline päike ei kustu ka kõige sombusemal päeval ning digitaalsed ööbikud vilistavad mahedaid viise kui väljas ulub jäine tuul. Siinne high-tech sensorite võlumaailm on loodud eesmärgiga muuta peremehe elu intuitiivseks, mugavaks ja lõbusaks.

Öiste liikumiste peale süttivad tualettruumides punased valgused, mis tagavad piisava nähtavuse ning samas ei ärrita silmi. Hommikud magamistoas algavad tasase päikesetõusu kuma ning linnulauluga. Iga päikeseloojangu ajal aktiveerub terve elupinna ambientvalgustus ning mängib maha leekivates värvitoonides loojangusimulatiooni.

 

Koridori valgustus on lahendatud erinevate siini- ja LED profiilidega, mis võimaldavad ruumi kogu ulatuses hästi üldvalgustada.

Koridori valgustus
Flos valgusti The Running magnet

Flosi süvistatav The Running magnet siinisüsteem.

 Suund-, ripp- vms valgusti kinnituvad siinile magnetiga, mis teeb nende teisaldamise vastavalt vajadusele eriti mugavaks. Süsteem on saadaval erinevates mõõtmetes ja nurgaühendustega.

Süsteemi saab komplekteerida vastavalt ruumi mõõtudele ja otstarbele erinevate pikkustega moodulitest ning erinevatest nurgaühendustest, mis võimaldavad valgusti viia ka näiteks laelt seinale.

Selline süsteem võiks olla ka ajatu lahendus, sest samale siinile on võimalik tellida erinevaid suundvalgusteid ja mooduleid, ka rippvalgusteid. Tänu suunatavatele valgustitele aga saab valgust ümbersuunata olukorras kui mööblit on ümberpaigutatud või väljavalgustatavate objektide asukohta on muudetud.

The Running magnet siinid on 24 V väikepingelised siinid ja on inimestele ohutud.

Saadaval on ka BLE DALI üleminekumoodul, mis paigaldatakse üks kogu siinile ja mis võimaldab samal siinil olevaid valgusteid nutiseadmest juhtida. Vastava programmi saab tasuta Appstoryst alla laadida.

Siinide hankimisel tuleb teada nende pikkust ja oletatavat valgustite arvu koos tarbimisvõimsusega. See on oluline siini toiteploki ( muundaja) valikul. Täpsem info The Running magnet süvistatav siinisüsteem.

Toiteplokile peab olema hilisem ligipääs, kui tekib vajadus selle vahetamiseks.

Tänapäeval tuuakse toiteblokid (nimetatakse ka muundaja/trafo) juba valgusti juurest eemale kilbiruumi, kus on lihtne nendega opereerida.Nimetatud vahemaa arvutamiseks  on vaja teada lisaks siini pikkusele, valgustite arvule ka juhtme ristlõiget ja valgusti enda võimsust, mille alusel arvutatakse täpselt välja see vahemaa, kui kaugele saab toitebloki valgustist viia.

 

Ühes koridoris lisatakse vürtsi kolme süvisprozektoriga Grand Lighting, mis filtrite abil projekteerivad põrandale omanikule meeldivaimaid kujutisi. Filtri vahetades muutub ka kujutis.

 

Projektsiooni kujutise saab ise valida

 

 

 

 

Valguse digitaalne juhtimine

Valgustust juhitakse mitmel eesmärgil.

Enamasti soovitakse “targa maja lahendusega” luua erinevaid meelolu vaheldumisi muutes ruumis valgustustingimusi vastavalt sealviibijate vajadustele ja eelistustele ja mõistagi mõeldakse samas ka energia säästule.

Siin ruumides on valgustuse juhtimise üks eesmärkidest muuta interjöör huvitavaks ning interaktiivseks. Erinevatesse ruumidesse ja tsoonidesse on loodud erinevad valgusrežiimid, mida kutsutakse esile vastavalt vajadusele ja meeleolule.

“Targa maja” valgustite juhtimine võimaldab määrata erinevaid valgustuse režiime kas kellaajaliselt, koos teiste seadmete sisse lülitamisega või käsitsi vastavalt soovile.

Üheks võimaluseks on kasutada RGBW – võimekusega lahendust, kus põhitoonidele (RGB : red, green, blue )on lisandunud valge LED element, mis võimaldab paremini värve määratleda ja värvide vahel sujuvalt liikuda.

Reguleerides valgust RGB ( s.o värvilise valgustuse juhtimine) abil saab  valgustuse kaudu mõjutada inimese hormoonide tööd vastavalt ööpäeva rütmile.

Selline loodud hommikune valgus  sarnanedes päikesetõusule aitab positiivses tujus ärgata. Päevane valguse värvus ja valgustustase valitakse vastavalt tegevusele. Õhtu saabudes lisatakse kollasemat tooni, imiteerides päikeseloojangu valgust maal, mis võimaldab valmistuda kosutavaks ööuneks. 

Meerhof
Meerhof
Meerhof_ valgustus
Erinevad valgusreziimid

 

Enne “Targa maja lahenduse” teostust on oluline välja valida kasutatav juhtimissüsteem. Valgustit ostes tuleb müüjale alati teada anda, kas valgusti peab olema juhitav ja kui jah, siis kuidas.

Valgusti juhtimine eeldab ka juhtimisvalmidusega toodet. Hilisem soov valgustit juhitavaks muuta, ei pruugi iga valgusti puhul võimalik olla.

 

Tasub teada, et DALI ( digitaalne valgustuse) juhtimine eeldab alati 5- soonelist kaabeldust, kuid olemas on ka teisi võimalusi, mida saab 3- soonelise kaabelduse korral kasutada. Valgustit ostes tuleb seda müüjaga alati koos täpsustada.

 Valgustite juhitavus teeb valgustussüsteemi ostes kallimaks, kuid võimaldab luua valgustusolukordi vastavalt meeleolule ja märkimisväärselt energiat säästa.

Soovitud valgustusolukorrad on võimalik eelhäälestada nii, et käsitsi midagi ise ei peaks juhtima. Eelhäälestatud olukordadesse saab kas seintele paigaldatud juhtimispaneelide või nutiseadmete abil mistahes hetkel sekkuda ning neid kas ajutiselt või jäädavalt muuta.

RGB või RGBW võimekusega valgustit hankides peab valgusti juhtimisvõimekus vastama valitud juhtimissüsteemile.

 

Valgust juhitakse ka vannitoas

Käesoleval juhul kasutati DALI süsteemiga ühilduvaid eriti kitsaid Intra profiilvalgusteid Kalis  65 C SOP ning timmitavat DALI liiteseadet ( DALI DIM trafo 1800 lm 26 W 830, IP43).

 

 

Vannitoa valgustus

Selles Kalis seerias on saadaval erineva värviesitusega variante, sh ka CRI > 90 ning valguse värvsustemperatuuriga 2700 K- 6500 K.

 

 

Karniisivalgustus siin kodus on lahendatud mitmeti.

Karniisivalgus loob meeleolu, toob esile kardina tekstuuri ja värvi

Karniisvalgus akna või kardina kohal võib täita erinevaid funktsioone. Akna kohal ülalt alla suunatav valgusvoog tekitab “valguskardina”, mis ei luba võõrastel pilkudel õuest tuppa piiluda.

Kardina kohal olev valgustuse eesmärk võib olla kanga tekstuuri, läike või värvi esiletoomine.

 

Karniisivalgustus kardina kohal ja seinasoklis LED riba

 

 

Uudne valgussokkel 

Uudne lahendus on LED profiilide kasutamine seinte all ääres, kus seinad on piltlikult justkui õhku hõljuma tõstetud tekitades huvitava müstilise tunde. Tehniliselt on seina alla asetatud alumiiniumprofiil, LED riba  (19,2 W/m) koos hajutiga, mis aitab  diskreetselt valgustada põrandat  ja samas markeerib seinu.

Selline valgussokkel on hea markeerimisvalgusena pimedal ajal. Ja RGB valgus võimaldab luua erinevaid valgusvärve.
Tasub teada, et LED riba paigaldatakse alati leedriba võimsusega vastavasse alumiiniumprofiili, et leed saaks piisava jahutuse.

 

Valgussoklina seinte all ääres LED ribad alumiiniumprofiilis
RGB ga juhitav valgusokkel nüüd punane

 

 

Erinevat tüüpi valgustite oskuslik miksimine

LED ribad laes seinte lähedal

LED ribad laes seinte lähedal on mõeldud seina tekstuuri välja toomiseks. Selle kodu koridoris on disainerid loonud huvitava mittetasapinnalise nurgelise seina, kus valgusriba koos Oty light POP 01 süvisvalgustitega on valgusmänguliseks maailmaks muutunud.

 

Süvisvalgusti Otylight PoP
Oty light süvisvalgusti POP

See räigusevaba valgusti POP 01 annab pehme valguse, sest LED valgusallikas on sügavale peidetud ega riiva silma.

Valgusti on süvistatud kipsi selleks eraldi tellitava raami sisse.

Tänu kõrgele värviesitusele (CRI >90) ja soojale toonile 3000 K lööb see värvid särama nagu seda tegid ajalukku läinud hõõg- ja halogeenlambid.

 

 

Miksitud on peidetud valgus, suund ja hajus valgus

 

Öine turvaline valgustus

Hämar punane öövalgus WC-s on valitud vähem äratava lainepikkusega, mis võimaldab peale tualetis käimist kiiremini taas uinuda. Sügavpunasel valgusel on väiksem mõju unehormooni vereringes peatamisel võrreldes muu valgusspektriga.

 

 

innovaatiline kodu
Valgustid Tootjalt Flexa lighting

Niiskuskindlad (IP65) valgustid jäävad silmale pea nähtamatuks oma väikese mõõdu tõttu. Sellist funktsiooni soovides tuleb valida DALI liiteseadisega valgusti, mis võimaldab valgusti sellisele  personaalsele reziimile panna (siinjuhul punasele toonile).

Siin on kasutatud Flexa Lighting valgusteid Zero R2 ja  Selene.

 

See ilma äärteta äärmiselt nägus väikesemõõduline süvisvalgusti Zero R2 ( läbimõõt 3 cm ja süvistussügavus 5,5 cm, punane valgus 10*) on lihtsasti kinnitatav ja süvistatav. Saadaval erineva kaitseastmega.

Siin kasutati pritsmeniiskuskindlat IP  44 varianti.

 

FlexaLighting valgusti Selene on minimalistliku joonega servaga  2 W süvisvalgusti, mis sobib hästi aktsentvalguseks. Siin kasutatud variant on 2 W, 3000 K, 133 lm. Süvistamiseks tuleb kasutada lisaks süvistuskasti. Seda valgustit saab juhtida. Siin kasutatud hämardatavana.

 

 

Funktsionaalne köögivalgustus

Oty light süvisvalgustid, katuseakent immiteeriv valgusti ja muu mööblis olev valgustus
LedsC4 seinavalgusti Invisible laua kohal

 

 

Magamistoa valgustus

 

 

Seinavalgusti Sky Fall firmast Studio Italia Design

 

Video on loonud Kodusaade mai, 2020

Sisekujundajad: JanKen Wisespace

Fotod :Juta Kübarsepp, Jan Ken 

 

Liitu uudiskirjaga