Tähelepanekuid Frankfurti messilt 2022

Uued tooted on loodud kliendi heaolu tagamiseks. Tähelepanu all on inimkeskne valgustus*

Tipptasemel valgustussüsteemid pakuvad paindlikkust nutikate lahenduse elluviimiseks, erinevate seadmetega oskuslikuks ühendamiseks. Uued kasutatavad materjalid on ressursse säästvad. Uued tehnoloogiad on oskuslikult integreeritud valgustitesse.

Alljärgnev annab ülevaate just tehniliste valgustite osas, sest Frankfurt Light+ Building messil ei esindata üldiselt disainvalgusteid.

Uue moega painutatavad “valgusvoolikud ja ribad”, mis annavad homogeenset valgust.

Üha rohkem pakuvad tootjad erineval moel „valgusvoolikuid“.

Uudne on Linea Light madal ja õhuke süsteem Ink system_L Strip– elastsest kummist koos õhukese juhtkaabliga valgusriba.

Ink surface kummivoolik paigaldatakse nagadega. Seda saab mitut moodi paigaldada: näiteks seinalt lakke ja kahe seina vahele ning selle külge omakorda rippvalgusti.

Sobib hästi kitsastesse ruumidesse, paigalduspiirangutega ruumidesse või olukorda kus laes pole vooluvõtu kohta. 

Sobib ajaloolistesse võlvidega ruumidesse, minimalistlik kaabel jääb ise tagasihoidlikuks kuid võimaldab valguslahendust koos lisaks paigutatud prožektoritele ja erinevatele rippvalgustitele.

Toodet on lihtne paigaldada ja asukohta muuta. Valgusti tuleb kinnitada kerge surve all, keerates kuuskantvõtmega turvaseadekruvid sisse. Kaabel on ohutu.

DALI Point-to-point protokolli abil saab valgusteid kaablil individuaalselt hämardada või intensiivsust reguleerida ja sisse-välja lülitada.

Vaata täpsemalt INK Systemist SIIN.

Painutatav kummist 3 mõõtmeline neonflex ehk „valgusjoon“ Rubber 3D ( tootja Linea Light)on ainulaadne tänu sisemisele vooluahela struktuurile, mil toodet võib painutada kõikides suundades luua erinevaid kumeraid struktuure. Sisend ja väljund kaablid võimaldavad ühendada mitu kinnitust järjestikku ja säilib ühtlane ja püsiv valgusvoog kogupikkuses, katkestusi pole näha.

Rubber saab olla kuni 5 m pikkune, pikem kui tavaliselt teistel firmadel. On võimalik lõigata iga 45mm tagant.Saab kasutada basseinides, purskkaevudes, dusinurkades. RGBW võimaldab samas luua dünaamilisi valgusefekte. On olemas ka Rubber IP 68 vee all kasutamiseks.

Tootja Zaho esitas painutatavat valgusvoolikut sarjas Spritzer ja Bricks line.

Suuremad jõudlused, efektiivsus, peen valgusti disain ning väikesed mõõdud.

Mainimistväärt on Willy Meyer välisvalgustid, mis on väga kompaktsed, kuid ülivõimsad profi valgustid.

Sellelt tootjalt leidsime ka põneva uue lisatarviku, milleks osutus filter- optical film ehk kile materjal, mis muudab valgusvihu nurka. Erinevaid filtreid vahetades valgusti aval muutub ka valgusnurk.

Willy Meyer filter

Väikesemõõdulisest valgustist annab aimu ka Willy Meyer patenteeritud käsipuuvalgusti Nanodot, mille saab süvistada käsipuusse välisläbimõõduga 38-35 mm.

Willy Meyer Nanodot

Trepi ja käsipuude valgustamiseks on erinevaid võimalusi. Tootja VK Leading valikus on ledriba Neoflex (IP65), mis markeerib ja valgustab samamaegselt.

Uudne järgmise põlvkonna optika/reflektor on must.

See  must reflektor jätab elegantse mulje, on täiustatud värviedastusega. Tume kate parandab värviedastust CRI 4% võrra. Samas suureneb punase valguse osakaal 10%. See reflektor on võrreldav loomuliku valgusega. Selle leiab näiteks tootjalt Molto Luce.

Seega sobib hästi kasutamiseks näiteks kaubanduses, kus kaupadel on sel juhul parem värvi edastus, nad on loomulikumad. Loomulik valgus on teretulnud ka hotellides ja restoranides. Samuti poodidesse, eriti just nahast kotipoodidesse ja juveeliäridesse.

 Kuigi tume kate neelab umbes 40% valgusest, loob see siiski ümbrusesse suurepärase atmosfääri.

 Need musta optikaga valgustid jäävad mustalt taustalt eristamatuks kui ei põle. Ei saagi aru, kustkohast täpselt valgus tuleb kui otse valgustisse ei vaata. Valgusti ei pimesta.

Loe täpsemalt Molto Luce mustast reflektorist SIIN

Edaspidi lihtsustub LED ide vahetamine.

Molto Luce uuenduslik uus X Change tehnoloogial põhinev kergesti vahetatav COB LED kasutamine annab suurema efektiivsuse.

Kuna LEDi uuenevad kiiresti, iga 2-3 aasta tagant toovad tootjad turule uue põlvkonna  LED, mis taas on efektiivsemad, mis tarbivad vähem energiat, kuid on suurema luumeniga.

Uus Molto Luce XChange tehnoloogia võimaldab kiiresti üle minna uutele COB LEDide põlvkondadele. Selline vahetus moodustab umbes 10% esialgsetest kuludest, mis tekiksid täieliku prožektori väljavahetusega.

Sellisest vahetusest jääb ka vähem keskkonna jäätmeid.

Uus X Change tehnoloogia võimaldab lihtsalt vahetada Led COB moodulit. Sisu on vahetatav, see aga tagab energiatõhususe, jätkusuutlikkuse ja suurema paindlikkuse. Nii saab uue COB mooduli vahetusega teise värvsustemperatuuri või valgusnurga, uue CRI väärtuse või muu valgusomaduse.

Sellised COB LED on nüüd seeriatootes MOVA siinide prožektorites.

Uus tehnoloogia COB LED idega sobib just hästi kasutamiseks büroodes, kauplustes. Vahetus on lihtne, ei vaja erilisi tööriistu, saab teha otse siinil bajonett luku abil.

Tulevikus loodetakse selliseid vahetusi teha ka dekoratiivvalgustites. See näeks välja nagu täna saame vahetada CU10 või E27 sokliga pesades valgusallikad LED valgusallikate vastu.

Huvi korral vaata täpsemalt selle kohta video SIIN.

LED sisude kerget vahetust korpuses pakub ka tootja Karizma, sest selle tootja valgustite 

mõõdud sisul on  alati samad ja valmisLED moodulitega saab komplekteerida erinevaid korpuseid.

Klient saab ise sisu vahetada vajadusel igal ajal, ei pea kogu valgustit koos korpusega laest eemaldama. Lihtne on ka trafot vahetada- klõpsa vaid uus sisu sisse.

Plahvatuslik akustiliste valgustite sünd.

Akustilised valgustid loovad ruumisviibivatele inimestele parema keskendumisvõime ja tervise.

Molto Luce akustilised valgustid  on Board ja Acoustic Baffel.

Baffel akustiline materjal on toodetud 60% ulatuses taaskasutatud plastpudelitest.

Acoustic Baffel sobib auditooriumitesse, teatritesse, klassiruumidesse, büroodesse, et vähendada müra ja luua inimestele mõnus atmosfäär. Paneeli esiserva saab paigutada vastavalt soovile kas MOVA või LOG 50 valgustid.

BPM akustiliste valgustite valik on lai. Sobivad hästi just avatud ühiskondlikesse ruumidesse, büroodesse.

Disainikamad akustilised valgustid leidsime tootjal Buzzi Space.

Zero akustilist valgustit polüestrist kahekomponentsest kiust Slizes (all pildidl) saab tellida nii 2, 3, kui 4 kihilisena. Värvi valikus on 2 tooni.

Zero valgusti Slizes

Pole varem nähtud! Emotsionaalset heaolu aitab tagada Air Quality air funktsiooniga spetsiaalne sensor.

Kui õhk läheb lämbeks, hakkab valgusti vilkuma, andmaks sellest märku.

Sisuliselt mõõdab sensor õhus lendavaid orgaanilisi ühendeid nagu etanool, formaldehüüd, benseen, tolueen, ksüleen. Teadaolevalt ka inimesed ise eraldavad väljahingamise ja naha kaudu ümbritsevasse õhku sarnast lenduvat ainet.

Sensor  halva hingeõhu tuvastamiseks, peaks tuvastama seega ka alkoholi joobes inimese.

Õhu kvaliteeti mõõdetakse VOC näitaja abil ( Lenduvad orgaanilised ühendid), see peaks olema vähem kui 50 gr liitri kohta kuid see näit võib erineda vastavalt mõõtmismeetodile. Ühe sellise sensoriga toote leiame tootjalt Linea light seerias Modus, mis pidevalt monitoorib õhu kvaliteeti.

Uusimad valgustid stimuleerivad meeli ja puhastavad õhku.

OLEV biolight tehnoloogiat kasutades on võimalik luua ideaalne valgustus tagamaks inimeste heaolu.

Biolight on orienteeritud loomulikule valgusele ja ööpäevarütmi järgimisele. Exagon Silence Biolight on sensoorne valgusti, kus äpi abil saab muuta nii valgustugevust kui värvsustempeartuuri.

OLEV Exagon Silence Biolight

OLEV pakub ka õhku filtreerivaid ja puhastavaid valgusteid nagu Pure BioAir ehk kasutab õhupuhastustehnoloogiat.

Ventilaatori väljatõmbesüsteemi kaudu imeb lamp õhku selle sees oleva UV-C-kiirguse allika suunas. Õhk läbib UV-C allika ja kuna UV-C-kiired on tuntud oma tõhusa bakteritsiidse toime poolest, siis õhk saabki puhastatud bakteritest ja mikroobidest. Puhastatud õhk suunatakse seejärel tagasi keskkonda.

Valgusti omab vastavat tehnilist standardi ISO15714:2019.

On mõeldud just kontoritesse. Üks valgusti toimetab sedasi 99% efektiivsusega, puhastades 30m3 8 tunni jooksul.

OLEV õhkupuhastav Pure BioAir

Siinid ja siinivalgustid muutuvad üha peenemateks nii mõõtudelt kui disainilt.

Näiteks Molto Luce siiniseeria Magnetics siin on mõõtudega 16,5×12,6 mm, millesse saab paigutada erineva pikkusega lineaarseid mooduleid ja 3 erineva suurusega prožektoreid. DALI olemasolul saab süsteemi eriosasid eraldi juhtida. Erinevad L, T ja X ühendused aitavad luua efektseid süsteeme. Siine saab suunata ka seinalt lakke. Lihtne magnetkinnitus võimaldab siinil komponentide kiiret ümberpaigutust. Kasutades musta opaal optikat saab muuta siini pea nähtamatuks kui see asetseb mustal taustal ja on väljalülitatud.

Mõned disainiampsud. 

Molto Luce õhupalli sarnased pilkupüüdvad valgustid Pille on auhinnatud Red Dot 2022 autasuga.

Justkui hõljuvad nooblid käsitööna valminud kahed värvilised klaasid sobituvad hästi modernsesse interjööri. Seinalamp Pille tekitab veidi retro hõngu.

Siis veel Marc Sadleri loodud seeria Beam Stick Nuance, Overfly seeria leiame tootjalt OLEV.

Linea Light uuenduslik originaalne piklik välisvalgusti (IP 65) Skin on kuusnurkne, mis võimaldab moodustada lihtsalt pidevaid lineaarseid kompositsioone, ka ringe. Seda valgustit saab panna nii maasse, seinale kui lakke, nii pinnapealsena kui poolsüvistatavana. Saadaval nii 3 kui 5 valguselemendiga, nii kuldse kui opaalvariandina ning erinevate optikatega ja võimsustega.

*Mis on inimkeskne valgustus?

Nimelt LED tehnoloogiaga abil mõjutatakse inimese ööpäevarütmi selliselt, et oleks kergem hommikuti ärgata, tõhusalt töötada, õhtul kosutavalt aega veeta.  Seda seetõttu, et valguse spektraalne koostis muutub päeva jooksul ja organism reageerib sellele. Hommikune kõrge sinise sisaldus spektris aktiveerib, õhtul aga on valgus soojem, see aitab inimesel paremini lõõgastuda. Siin saab arvestada inimeste omapäraga ja kasutatavate funktsioonidega. Näiteks koolis õppeklassis oleks vaja suurema sinise valgus sisaldusega valgust, et paremini keskenduda. Selline valgus peaks olema ka haiglate ravi osakondades, paranevatele patsientidele oleks vaja aga taastumiseks soojemat valgust.Ka erinevatel sihtrühmadel on erinevad ootused. Vanemad inimesed vajavad pigem rohkem valgust kui nooremad.

Selline sai lühike ülevaade aastast 2022 Light+Building messilt. Jääme ootama uusi arenguid.

Liitu uudiskirjaga