Disainitud Matrjoska- minevikust pärit moodne luksus tänapäeval

Moodne luksus ja traditsioonid kohtuvad Dima Loginoffi loomingus

Huvitu sellest, mida mõtleb noor maailamamõjukas vene tootedisainer

”Katkend Dima intervjuust 2015 aastal

Mida Fedora Sinu jaoks tähendab? Ja kuidas on see seotud traditsioonilise vene nuku Matrjoškaga, mida kogu maailm tavaliselt Sinu kodumaaga seostab?

See on venepärane, kuid võrreldes teiste vene ikoonidega on selle kuju kõige minimalistlikum. Pealegi ei ole Matrjoška eriti vana, kuigi paljud inimesed nii arvavad. Tegelikult on see sama vana kui filmikunst. Ja üksteise sisse käivate nukkude idee on pärit Jaapanist. Aga ärge muretsege! Ka paljud venelased arvavad, et Matrjoška on 500 või isegi 1000 aastat vana. See on naljakas. Minulgi on kodus mitmeid nukke.

Fedora on lihtne ja värvitud vaid ühe silmapaistva värviga – kuldsega. Kuigi mind kutsutakse „Venemaa kõige vähem venepäraseks disaineriks“, armastan ma selle kuju, see tundub olevat minu DNA-s. Fedora on vana ja unustussevajunud vene nimi. Lühike vorm sellest on Dora. See oli minu vanavanaema nimi.

Kui lähedased on Sulle mineviku traditsioonid ja vormid? Ma ei mõtle selle all mitte ainult vene traditsioone, vaid ajaloolisi vorme, mis kunstnikke ja disainereid tihti mingil moel mõjutavad.

Üsna lähedased. Ma olen suur minimalismi austaja, kuid samas olen vastuvõtlik ajaloolistele mõjutustele. FRAME kirjutas oma raamatus, et minu disain on „… meeleline… kus moodne luksus ja minevik kohtuvad tänapäevaga.“ Moodsa ja traditsioonilise sobitamine disainis on minu jaoks kui imeline mäng.

Ma arvan, et Sinu disainitud esemetel on salajane seos minevikuga, mis muundub Sinu kaasaegse loomingulise talendi kätes. See peidetud element sõna sulandub otseses mõttes Sinu töödesse, muutes need tuttavlikuks ja veetlevaks, kus uhiuus on salajases ühenduses ajaloolise vormiga. See on kaasaegse kunsti ja „unistuste arheoloogia“ maagiline sulam, ajaloo isiklik olemus, mis muutub iga kord uueks ideeks. Kuidas Sa tegelikult oma projekti kallal töötad, mida Sa tavaliselt teed, kui kujundad ideed, toodet või, veelgi täpsemalt, lampi?

See ei käi nii, et nüüd ma lihtsalt otsustan ühendada oma disainis uue ja vana. See sõltub vormist üldisemas mõttes. Ma olen teinud palju ülimoodsaid asju, kuid mõnikord ma lihtsalt tunnen, et oleks suurepärane teatud klassikaline vorm ümber kujundada ning luua kaasaegne toode. Mõnikord ma lihtsalt tunnen, et see töötab.

Euroopas mõeldakse vene ja ka Ida-Euroopa maitse all kõrgtasemelist, nõudlikku, ajaloolist, elegantset ja peent stiili, mis peaks pigem tõstma sotsiaalset staatust kui vastama tegelikele kaasaegsetele vajadustele. Kas Sa nõustud selle arvamusega? Kui palju on domineeriv kohalik ja rahvuslik kultuur Sind mõjutanud? Kui palju on väärtuste globaliseerumine kujundanud Sinu tööd disainerina? Mida Sa arvad „glokaalsest“ lähenemisest disainimaailmas? Kui Sa disainid toodet, kas Sa tunned, et pead järgima peavoolu, püsimaks turul, või lähtud oma instinktist ja stiilist?

Paljud inimesed on küsinud minult nn „vene maitse“ kohta, aga ma ei saa neid aidata. Ma lihtsalt pole selle teemaga kursis. Võib-olla on see põhjus, miks ma pole veel ühegi Vene ettevõtte jaoks disaininud. Muidugi on see muust maailmast erinev: uus raha, uus võim, uued väljendusvahendid. Rikkad inimesed näevad tihti kummalised välja, kuid ma olen märganud, et nad õpivad ja muutuvad kiiresti. Moodsaid, lihtsaid ja kalleid residentse ning moodsaid äärelinna keskklassielamuid on palju. Need, mida mina olen näinud, ei ole õnneks liiga „traditsioonilised“. Ma alustan oma päeva tassi capuccino ja disainiblogidega. Ma loen palju disaini kohta, kuid mitte sellepärast, et ma pean. See on minu kirg. Mind ei mõjuta mitte kohalik turg, vaid maailmadisain.

Valgust peetakse vene kultuuri metafüüsiliseks elemendiks rohkem kui kunagi varem ning Pavel Florenski avastatud ikoonmaalid on selle kõige olulisemaks tõestuseks. Kas sellest kultuurilisest perspektiivist lähtudes on valgustite disainimine meditatiivsem? Kas lampide disainimine on Sinu eriline kirg või võid Sa sama hästi kujundada tooli või lauda?

Lampide disainimine on üks minu lemmiktöid. Sellel on nii palju kihte – vorm ja ilu, valgus, valguskiired, varjud. Ja inimesed unustavad alati pimeduse. Vaid ühe liigutusega on võimalik muuta pimedus valguseks. Milline teine disainitoode on selleks võimeline? Muidugi ei disani ma vaid valgusteid. Hetkel töötan ma näiteks innovaatilise tipptasemel akustikasüsteemi kallal.

t-fedora-7-

Valgusti Fedora  tootjalt Axo Light/ autor Dima Loginoff

vaata veel teised Dima Loginoff tooted: http://www.hektor.ee/tootesilt/dima-loginoff-loodud/

Liitu uudiskirjaga