Valgusti ideed öökapile

Öökapi valgustus on lihtsaim viis luua meeleolu

 Magamistuba sisustades on olulised detailid ja värvilahendused. Õige valgustusega saab aga  luua erilise õhustiku ja meeleolu.

Üldvalguse jaoks on sobilikumad laelambid kuid öökapi valgustid on mugav viis anda oma magamistuppa lisavalgust ning ühtlasi parandada üldist väljanägemist ja atmosfääri tekitades valguse-valju mänge.

Valgusti valikul lähtu:

       • ruumi kavandatud tegevusest

        • töötasapindade asukohast

        • soovitud töötaseme kõrgusest ja valguse suunast

        • ruumi suurusest ja viimistlusmaterjalidest

        • valgustuse psühholoogilisest mõjust

        • valgusti kasutegurist ja disainist

Alati tuleks vältida ala- ja ülevalgustamist. Mõlemad äärmused mõjuvad inimese enesetundele, kas väsitades või muutes meeleolu närvilisemaks ja tusasemaks. Hea valgus võiks anda energiat ning teha rõõmsamaks. Kuigi valgustamisel kehtivad teatud reeglid, siis tegelikult nõuab iga ruum eripärast lahendust.

Voodit kui mastaapset ruumikujunduslikku objekti võiks tasakaalustada õiges suuruses valgustiga, mille valikul tasuks jälgida kupli kuju ja mõõte. Kuppel ei tohiks olla liiga suur ja avar, et kogu ruumi enda alla haaraks või selle serva alt valgus silma pimestama hakkaks.

Rusikareegel on: valgusti peab olema 1/3 öökapi suurusest.

Kui öökapi kõrgus on 55-65 cm võiks valida valgusti, mille kõrgus on 60-70cm. Kui aga pinna kõrguseks on 45-50cm siis nõuab see kompensatsiooniks ka kõrgemat valgustit.

Ei ole oluline kui kõrge valgusti on vaid kui kõrgel valgus on.

Mugavuse mõttes on oluline lüliti asukoht, mis võiks olla käe haarde ülatuses ehk siis mitte kaugemal kui 50-75cm.

Valgusteid võib jagada üldiselt dekoratiivseteks ja funktsionaalseteks, kuid on ka selliseid, kus on mõlemad omadused ühendatud. Dekoratiivsed valgustid annavad meie magamistoale sügavust ja hubasust ning mõjuvad pigem disainielemendina.Funktsionaalsete valgustite eesmärk on tekitadad nägemismugavus piiratud alal teatud toiminguteks nagu seda on näiteks lugemine. Valgustihedus alates 200 lx on piisav kui lugemismaterjali on palju ja taustapinna kontrast piisav (näiteks mustad tähed trükitud valgele paberile).

Piiratud nägemisega ja vanemad inimesed vajavad rohkem valgust. Samuti on oluline, et valgustit oleks kerge seada sobivasse asendisse, eelkõige optimaalsesse kaugusesse vaadeldavast objektist

Soovitatav valgustihedus on 10-200 luxi.

Valik magamistoa öökapile sobilikke valgusteid siin:

Fabbian Tripla fabbian-tripla-f41b0176

Itaalia firma Fabbian glamuurne ja väikesemõõduline valgusti Tripla meenutab oma kujult kristallist püramiidi, mis põlemisel tekitab lauale kauneid mustreid. Varustatud on see dimmerdatava 4,3W Lediga.

Masiero-mabell-tl-1.jpg

Masiero lõbus valgusti Mabell on dimmerdatava 5W (500 lm) Lediga ja saadaval 9 erinevas värvitoonis.

Fontana-arte_hollyg

FontaArte HollyG (3×305 lm) on Led valgusti, mis sisaldab olulist tehnoloogilist innovatsiooni: tänu kalibreeritud optilisele süsteemile läbib nähtamatu valguskiir puhutud klaasist korpust ja koondub lambi ülaosasse, kust reguleeritav metallist plaat peegeldab selle laua pinnale. Tulemuseks on pidev muutumises olev maagiline valguse mäng

axolight_lt_aibu_2_

Axolight Aibu 2,5 W Lediga

copycat

Flos Copycat, 16W Led (1380 lm) materjalideks puhutud klaas, vask, nikkel või 24 karaadine kuld.

italamp-fragrenzia-8306_lg

Italamp Fragrenzia -kristallikaussi meenutav 37 cm kõrgune valgusti.

 

estiluz-cornet_m-3335z

Estiluz Cornet, 4W Led (370lm) Moderne suunatav valgusti, mis koosneb kahest koonusest. Saadaval 3 toonis: nikkel matt, valge ja punane.

Marset Theia

Marset Theia on dekoratiivse välimusega valgusti, mida ette suunates saab kasutada ka lugemiseks. Õdusama valguse saamiseks tuleb valgus suunata seina poole

carpyen-margot-2271000

Kui öökapil on ruumi vähe, siis on sobilik see ovaalse kujuga valgusti Margot firmalt Carpyn.

Oluce-Superluna_297

Oluce 50.ndate aastate puhta joonega Superluna metalset kuplit on võimalik keerata ümber oma telje muutes valguse suunda vastavalt soovile. Valgusallikaks 7,5W Led. Samast sarjast leiad ka seina-ja põrandavalgustid.

Light Vintage  Jane

 

Light Vintage romantiline valgustite sari Jane on saadaval ka seina-ja rippvalgustina. Kaunilt kujundatud metalne jalg on elevandiluukarva.

italamp-amelie-8162

Iga klassikalist kodu kaunistab itaalia firma Italamp Amelie. Elegantne halli kupliga valgusti, mille jalg koosneb metalsetest ja kristalsetest elementidest.

gadora-chic-lampada-tavolo-color-white-brown-black

Brändi Evi Style elegantne valgusti Gadora Chic on saadaval 3 eritooni kupli ja metalliviimistlusega. Samast sarjast on võimalik tellida ka seina-ja laevalgusteid.

karman-don-gino karman-amarcord-ct121-1g-int

Ebatraditsioonilisest materjalist (betoon) intrigeerivad Karman valgustid Gino  ja Amarcord

patricia-urquiola_serena

Flos reguleeritav lauavalgusti Serena meenutab kujult lehte.Valgus 13 W Led  (1100 lm) on peegelduv ja suunatud, lüliti dimmeriga. Saadaval erinevad pinnakatted: vask, alumiinium, puit, must. Disainer Patricia Urquiola.

 

moltoluce-iven-630-1801941

Moltoluce Iven, alumiiniumvalgusti puutetundliku lülitiga ja dimmerdatava 4W (445 lm) Lediga

Oluce-duca

Oluce Duca mõjub teatraalsena ja efektsena, sest silm ei hooma nii õhukese kupli puhul, kust täpselt valgus langeb.Lambi kõrguseks on 38 cm, varustatud  14W Lediga

estiluz-aro-m-3547

Valgusti Aro.Kuplil puutetundlik lüliti, valge lamp 10W Lediga ( 1500 lm). Pärineb firmast Estiluz. Sarjas saadaval ka seina-ja laevalgustid.

leds_talk

Leds-C4 Talk, 4,5 W (290 lm)Led, aadaval 2 vävitoonis: hall ja valge

massmi-club-shade-4286

Vintage stiilis Massmi Club Shade lauavalgustid on hästi suunatavad, saadaval nii metlase kui antiikmessing pinnakattega. max 11 W

flos-chapo-f1690057-pilt

Kaasaegne multifunktsionaalne Flosi valgusti Chapo. Varustatud USB pesaga ja puutetundliku dimmerdatava lülitiga 8W Led (310 lm). Valgusti disainimisel saadi inspiratsiooni kaabut kandvalt filmitähelt.

Flos-bonjour_unplugged Flos-bonjour_unplugged

Brändi Flos juhtmevaba teisaldatav valgusti Bon Jour on laetav USB pesast. Patarei kestab 6 tundi. Läbipaistva kupliga valgusti 6W Led ( 250 km), 4 dimmerdamisastmega liuglüliti asub lambi põhja all. Lisaks saab tellida mitut eritooni kuplit.

 

Vaata ka tabel :Lambi valgusvoog luumenites

Lambi valgusvoo mõõtmine võimaldab otseselt võrrelda lampide valgus hulka. vattide arvul põhibńev võrdlus võib olla eksitav

1300-1530 luumenile vastab 100 W hõõgpirn
920-1060 lm 75 W
700-810 lm 60 W
410-470 lm 40 W
220-250 lm 25 W

 

Huvi korral leiad siit veel:

Klassikalised lauavalgustid

Kodu lauavalgustid

Disain lauavalgustid

lastetoa lauavalgustid

 

Loe ka artiklit  http://www.hektor.ee/magamistoa-valgustid-kuidas-valida/

 

öökapi valgustuse artikli koostas Sirli Lemnits

oktoober 2016

Liitu uudiskirjaga