Ühe õue valgustuse lugu

Kuidas valgustada kodu aeda ja terassi? Millised aia valgustid täpsemalt sobiksid?

 

 

1.Sama seeria valgustitega nauditav kooslus.

 

Kõige populaarsemad aia valgustid on post välisvalgustid ehk pollarid.

Pollarvalgustid erinevate kõrgustega samast seeriast loovad aias nauditava koosluse ja aitavad välja valgustada liikumisalasid aias.

eramu_Õuevalgustus
Post ehk pollarvalgustid
  • Leds C4 pollar tüüpi valgusti ( 10-9791-Z5-CL) Newton Led, 13W led, IP65

Hubase sooja valgusega ( 3000K) pollarvalgusti kõrgusega 25 cm. Saadaval leedmooduliga või E27 sokliga.

Tootja pakub lisaks ka ankru /maajalandi valgusti kinnitamiseks.

  • Leds C4 pollarvalgusti (55-9791-Z5-CL) on alumiiniumist 800 mm kõrgusega 13 W LED valgusti, IP65.

Sooja tooniga ehk värvsustemperatuuriga 3000 K valgusti on allasuunatud valgusega, mis ei häiri silma.

Selle valgusti puhul asub valgusallikas inimsilmale varjatuna, kuigi tegu on läbipaistva polükarbonaadist hajutiga. Valgusti suudab toota 666 lm. Mida suurem on luumeni väärtus, seda rohkem valgust lamp suudab toota, seda eredam valgus on.

 

 

2.Emotsioonivalgus aias.

Valgusega on võimalik aed muuta ruumiliseks, kutsuvaks ja huvitavaks aastaringselt. Oluline on oskus luua valguse ja varju efekte. Selline kujundusvalgus on loodud aias olevate puude väljavalgustamiseks.

 

 

eramu_välisvalgustus
pinnasesse paigutatud LedsC4 valgustid

Pinnasesse süvistatav Leds C4 Gea Cob Led valgusti (55-9909-CA-CM) on mõeldud just valguse üles suunamiseks kaugemal aia osas, et muuta aed ruumiliseks ja turvalisemaks laiendades nägemisvälja pimedas.

 

 

Välisvalgusti Leds Gea
LedsC4 süvisvalgusti Gea Cob

Suuna valgusele annab 360 ‘liikuvusega valgusallikas, valgusvooga 2586 lm

Valgusti läbimõõt on 223 mm, süvistussügavus 177 mm, valikus toode kas IP 65 või IP 67, CRI 80, 4000K.

Valgustil on läbipaistev klaasist hajuti ja võimalik on kasutada eraldi sümmeetrilist ja asümmeetrilist katet vältimaks otse üles suunatud valgusega pimestamist. Samuti on soovi korral võimalik reflektori abil valgust fokusseerida 15 ja 60 ‘nurgana.

 

3.Markeeriv terassi valgustus trepil.

Markeerimisvalgustiteks sobivad hästi süvisvalgustid.

 

eramu_terassivalgustus
Firma DGA süvisvalgustid Ridi
Firma DGA valgusti Ridi

See pronksikarva trepiastmesse süvistatud 1vatine süvisvalgusti Ridi (firma DGA kood 763510.BY) annab sooja valgust ( 2700 K) ja 100 lm ning on pritsme ja niiskuskindlusega IP 67.

Valgusti on tilluke, läbimõõt 40 mm, sügavus 70 mm.

Komplektis 1 meetrine kaabel. Soovitatakse kasutada süvistusraami.

 

 

4.Valgustusega eraldad tsoonid õuealal.

 Terassi põrandasse süvistatud valgustitega saab mõtteliselt piiritleda aias eraldi tsoone. Oluline, et valgusti, mis valgustab alt üles, ei häiriks silma.

 

 

eramu terassi valgustid
Flexalighting Air 6

Anodeeritud alumiiniumist süvistatav valgusti Air 6 (Flexalighting) löögikindlusega IK9 ja IK10. Valgusti tugevust hinnatakse erilise skaala alusel  (IK Raiting ehk löögikaitse), kus standard mõõtesüsteemis valgustite puhul on astmed 1 kuni 10-ni ning numbrile 10 omistatakse kõige tugevama toote mõõde.

Saadaval värvsustemperatuuriga 2700 – 6000 K, samuti ka RGB – valgusega. Valgusti võimsus 3 W või 6 W.  Valgusti korpus hall, must või punakaspruun Corten.

 

 

5.Taimevalgustus peenardele ja põõsastesse.

Sobilikke suundvalgusteid taimede vahele paigutamiseks on erinevaid. Leidub piikvalgusteid, mis sobituvad kõrgete taimede ja lillede vahele ning väiksemaid suundvalgusteid.

Nende valgustite kasutamise eesmärgiks on luua meelolu.

 

 

eramu peenravalgustus
Peenrasse suundvalgusti Micro

Suundvalgusti Micro (LedsC4 05-9881-J6-CLV1) sobib hästi aeda. See on 3 vatine sooja valgusega ( 3000K), 57 mm läbimõõduga valgusti.

 

 

Niiskuskindel valgusti Leds Micro
Ledsc4 suundvalgusti Micro

Komplektis 2 värvilist filtrit : kollane ja roheline ja 3 erineva pikkusega piiki valgusti maasse või muru sisse torkamiseks ning 2.5 m kaablit. Seega võib meelolu lisada ka värvilise valgusega.

 

 

6.Funktsionaalne valgustus.

Maja sissepääsu valgustamine annab liikujale mugavuse ja turvalisuse. Samas peaks valgus jääma tagasihoidlikuks, et ei häiriks majaelanikke öösiti.

 

 

eramu välivalgustus
pinnasesse süvistatud Trek Mini

See soojema tooniga pinnasesse süvistav valgusti Trek Mini firmalt Boluce (5016.679) on väikesemõõduline, läbimõõduga 120 mm ja sügavusega 100 mm.

 

 

süvisvalgusti boluce-trek-mini-501467-
Boluce süvisvalgusti Trek Mini

Oluline on, et valgustil on kandevõime 2000 kg 10 km/h maksimum kiirusega ülesõitmiseks. Hajuti on karastatud klaasist, valgusti kruvid on roostevabast terasest. Sobib ideaalselt õueala valgustamiseks, sõidutee markeerimiseks, garaaziesise väljavalgustamiseks.

Kuigi auto rattal pole probleem ületada valgusti kumerat eenduvat hajutit (katet), siis võiks valgusti paigaldada pinnakattega tasapinnaliselt, et viimast oleks mugav näiteks lumest koristada, siis ei jää  valgusti lumelabidale takistuseks.

                                  

Valgusti on võrgupingeline 230 V, 420 lm, 3000K, 4,5 W, IP 67, värvivalikus erinevad pinnavärvid nagu must, hõbedane ja antratsiit.

Paigaldamiseks peaks teadma, et valgusti süvistusauk peaks olema vähemalt 30 cm sügav ja  augu põhi täidetud kruusaga drenaazi tekitamiseks.

 

 

7.Meeleolu valgus teisaldatava valgustiga.

 

teisaldatav valgusti
Bover põrandavalgusti Fora P

Niiskuskindlusega IP 65 põrandavalgusti Fora on raske jalaga, et õues püsti püsida ( valikus betoon või malmjalus). Korvpunutis on vihmakindlast sünteetilisest materjalist. Valgusti kõrgus 165 cm ja kupli läbimõõt 50 cm. Samast sarjast leiab ka lae- ja lauavalgusti.

 

 

MÕNDA OLULIST!

*Välisvalgustust võiks saada hämardada valgustasemele, mis parajasjagu kohane aastaajale ja inimese silmale.

*Aiavalgustus ei peaks põlema läbi terve öö, õine pidev valgustus võib hakata rikkuma looduse tasakaalu, kus taimed ja sealne putukate elu võib saada liigselt kahjustatud.

*Et õuevalgustid oleksid pikaealised, peavad olema need niiskus- ja veekindlad. Enamasti on sobilikuks IP 44, kuid pinnasesse süvistatud valgustite puhul aga hoopis IP 67 või IP 68. Valik sõltub sellestki näiteks kui kaugel on valgusti veekogust, tiigist, põhjaveest ja kui kauaks üleujutus võib tekkida.

*Valgustid näevad kauem kenad välja, kui valgustid on korrosiooni kindlast materjalist, alumiiniumist, roostevaba terasest.

*Valgustuse planeerimisel tuleks ette mõelda, milline on aed suvel, milline talvel lumekattega või kuidas oleks õige õuevalgustite paigutus nii, et need ei hakkaks segama näiteks muruniitmist või lumekoristust.

* Siinkohal on olulisel kohal teisaldatavad õuevalgustid, mida annab vajadusel kergesti ümberpaigutada. Need võivad olla nii kõrgemad õuemõeldud põrandavalgustid kui kaasaskantavad käsilambid või muud valgusega varustatud eksterjööri elemendid.

*Efektne saab olla mõnede objektide hästi madalalt valgustamine nn. peidetud allvalgusega ( näiteks terassi, pingi, laua alla peidetud valgustiga). Led-ribade kasutuselevõtt annab siinjuures palju võimalusi.

*Aiavalgustusele tuleks mõelda juba enne aia planeerimist ja rajamist, et õigeaegselt viia pinnasesse kaablid.Kaablite otsad võiks maapinnani tuua näiteks plastiktorus, et see oleks ülesleitav ka siis kui valgusteid kohe esimesel aiarajamise aastal paigaldada polnud võimalik.

*Jälgida tuleb, et kaablite ühendused oleksid veekindlad.

*Soovitame majadele numbrivalgusteid, et ka pimedal ajal oleks eemalt tänavalt maja number nähtav.

 

 

Liitu uudiskirjaga