Sisearhitekt annab nõu

Nõustab sisearhitekt Aivar Mühlbach:

Valgusti valikul peaks hindama selle vastupidavust ajale

Sisearhitekt  Aivar Mühlbach leiab, et valgustuse planeerimisel on sisearhitekti ees mitu ülesannet ja kindlasti mitte lihtsat ülesannet. Üks pool on valguslahenduse praktilisusvalgustugevus, valgustite paiknemine ruumis, valgustite otstarbele vastavate valgusallikate valik. Teiselt poolt nende sobivus ruumilahendusega, valgustite disain, värv, suurus ja vorm.

Kas lahenduse väljatöötamisel järgida hetketrende või mitte, sõltub

nö trendivalgusti sobivusest interjööri. Lihtsalt selle baasil, et tegemist on uusima mudeli või viimase hetke moeröögatusega, ei saa valikut teha.

Kui me räägime näiteks kesksel kohal olevast rippvalgustist, mis kujuneb ruumis teatavaks fookuspunktiks, peab sel olema ka toetav taustsüsteem. Selleks võib olla valgusti kupli materjali haakuvus mõne teise esemega ruumis, mõni detail või vorm, mis kordab muu ruumielemendi sarnast vormi või värvilahendus.

Valgusti valikul peaks hindama ka selle vastupidavust ajale. Ülepingutatud vorm ei pruugi olla jätkusuutlik, kui ta oma eripärasuses häirib silma või ei haaku ülejäänud ruumiga. Esmapilgul lihtne ja ammu nähtud vorm võib aga õiges suuruses, õiges kohas ja  värvuses muutuda millekski eripäraseks, mis sobib ruumi nagu valatult.

Ka varjatud või mujale kui lakke paigaldatud valguslahendusi ei peaks unustama – karniiside või eendite tagant laele ja seintele suunatud valgus, mille allikat ei ole näha, valgustab ruumi hoopis teisiti.

Peeglivalgusti võib olla süvistatud tasapinnalisena otse peeglisse.

Öiseid käiguradasid valgustavad põranda lähedal olevad valgusallikad, trepiastmed valgustab välja vastav valguslahendus.

Valgustada saab mööbliesemete aluseid pindu, luues mulje hõljuvatest esemetest.

Mänguruumi annab dimmerdatav valgus, lubades ühe valgusallikaga luua erinevat meeleolu.

Valguse puhul saab mängida ka värvidega, kasutades värvilisi valgusallikaid või värvilisi hajuteid valgustitel.

Valguslahenduse planeerimisel peaks meeles pidama, et elektrikaablid on vaja vedada juba enne siseviimistluse algust, seega projekt tuleb teha üsna varakult.

(artikkel ilmunud 2.02.2012 Postimees.ee)

Mõned näited Aivar Mühlbachi töödest siin:

Aivar Mühlbach eramu Flos 5 Aivar Mühlbach näidiskorter Vanalinnas Aivar Mühlbach näidiskorter Vanalinnas
Korter Aivar Mühlbach korter 2  firma Vistosi rippvalgusti

vaata täpsemalt Aivar Mühlbach kodulehelt

vaata veel erinevaid interjööre portfoolios

 

Hektor Light aitab valgustada kõik teie ruumid!

Liitu uudiskirjaga