11 nõuannet ja uued kaasaegsed võimalused lastetoa valgustamiseks

Lastetoa lamp peaks olema energiasäästlik, mittepimestav ja mittepurunev 

Lastetoas mängivad valgustamisel olulist rolli ohutus, nägemismugavus ja silmasõbralikkus

Lastetuba on ruum, mis muutub ajas kõige enam ja kiiremini vastavalt sellele, kuidas laps kasvab. Seepärast peaks üldvalguseks valima lambi, mida on võimalik kasutada alates päevast, mil laps sünnib kuni varase täiskasvanu eani välja.

Üks võimalus on paigaldada lakke pea märkamatuid ja praktilisi süvistatud valgusteid. Miks?

Kui peaks toas leidma aset mõni pallimäng, siis ei jää valgustid ette tänu oma väikestele mõõtmetele ja minimaalsele laest alla ulatuvale osale. Selline lahendus nõuab eelnevalt juba ehitusprojektis vastavate nõuete täitmist ja pikaajalisemat ette planeerimist.

Püüa valgustada tuba ühtlaselt.

Kui süvisvalgusteid pole võimalik paigaldada või puudub selleks soov, võivad osutuda sobivaks väikese mõõdulised sisseintegreeritud LED-iga pinnapealsed spotvalgustid. Piisavalt hea valguse saavutame kui paigaldame lambid ühtlaselt üle terve lae.

Ruumi keskel asuv üks lamp ei pruugi välja valgustada seina äärtes olevaid tegevustsoone. Pimedad alad toa nurkades muudavad lae visuaalselt madalamaks ja võivad mõjuda lapsele hirmutavalt. Enam kui ühe üldvalgusti paigaldamine lastetuppa tagab ühtlasema ja küllaldasema valguse. Nii ala- kui ka ülevalgustamine mõjub lapse meeleolule: väsitab või teeb rahutuks. Õigesti valitud valgus tagab hea ja positiivse meelerahu.

Eelista vastulage plafoontüüpi valgusteid.

Võrreledes kõrgelt alla rippuvate lampidega, võimaldavad vastulage valgustid ja plafoonid lastetoas suuremat laste tegutsemisaktiivust. Materjalid nagu klaas, kristall või keraamika, võivad purunemisel tekitada lapsele tõsiseid vigastusi. Seepärast on igati õigustatud laes plastikust ja kangast valgustite kasutamine.

On hea teada, et tumedates toonides ja paksust kangast kuppel võib liigselt takistada valguse levikut. Õigesti valitud valgusti annab ruumile avarust ja soojust ning ei pimesta ega tekita häirivaid peegeldusi või varje. Seepärast võiks kasutada valgusteid, mille valgusallikaid pole üheski võimalikust vaatlemissuunast näha või valgusvoog on suunatud ülespoole. Laest alla peegelduv valgus on tunduvalt mahedam otse alla suunatud valgusest.

Millo_01studio design

Pildil: StudioItaliaDesign valgusti Millo   sobilik lastetuppa nii lakke kui seina, sest siin puuduvad kergesti purunevad detailid. Valgusallikaks sobib 30W säästupirn

SIIN  suurem valik plafoonvalgusteid.

 

Eelista tugevaid materjale.

Karman-Central-Park-Wall-Lamp_3Karman-Central-park

Ülemisel pildil: Karman valgusti Central Park, romantiline lillede ja liblikatega kollektsioon. Inspiartsioon loodusest.Materjaliks perforeeritud metall.Valikus nii ripp-, laua- kui põrandavalgusti.

 

 

Ole moodne, kasuta nutikaid valgusteid!

Valguse räiguse reguleerimiseks on hea kasutada dimmerdatavat lülitit, mis annavab võimaluse muuta keskkond sobivaks nii aktiivsete kui passiivsete tegevuste jaoks.

Väikelapse toas võiks lüliti asukoht olla tavapärasest madalam, et veel väike laps ülatuks valgust sisse-välja lülitama. Natuke vanema lapse jaoks on huvitav ja mänguline kasutada valgustite lülitamisel näiteks pulte või lihtsalt käeviipega kustutada lamp laual. Teisemelise eelistuseks on kindlasti tehnoloogial põhinev põnevalt lahendatud nutitelefoni rakendus.

fontanaarte-volee-4286 fontanaarte-vole-4286-kinnitus
fontanaarte-volee-4286-usb fontanaarte-volee-4286-sokkelkinnitus

Ülemisle pildil: FontanaArte Volee, 7.5 W (800 lm) Led, viimase põlvkonna üks tehnoloogiliselt innovaatilisemaid valgusteid, mille sisse lülitamine käib ilma igasuguse füüsilise kontaktita kerge käe viipega kupli all. Puutetundlik sensor kupli peal võimaldab reguleerida valgust neljale erinevale võimsusele.

Kui laps peaks unustama valgusti kustutada või suurest õppimisväsimusest laua taha magama jääb, siis laualambil on „time off“ süsteem, mis lülitab valguse välja peale 5 tundi põlemist. Olemas ka USB pesa nutiseadmete laadimiseks. Volee lampi on võimalik kas integreerida laua sisse, kinnitada laua külge või asetada laua peale.

Saadaval neli värvitooni: antraksiit hall, neoon kollane, hall ja valge. Sarjas on veel seina- ja põrandalamp. Video ütleb enam kui sada sõna:vaata siin

 

Leia sobilik laualamp lähtuvalt lapse vanusest.

Laualampide ülesanne on välja valgustada konkreetne ala või tegevus, nagu näiteks lugemine ja õppimine. Lapse silmade tervise seisukohalt on oluline, et valgus oleks küllaldane, kuid samas ei pimestaks. Ere valgusallikas peab olema kaetud matistatud plastiku või klaasiga, mis ei takista valguse levikut.

Tööpinnale langev valgustihedus võiks olla 300-500 luksi ja värvustemperatuur pigem soojemapoolne, 2700-3000 Kelvinit. Soe, alla 2700 Kelvini valgus, tekitab unisust ja väsimust ning ei soodusta õppimist.

Turvalisust silmas pidades võiks valida valgusti, mille kuppel on mittepurunevast materjalist. Kindlasti tuleks vältida valgusteid, millel on teravad servad või mis lähevad kuumaks, sest nii võib kokkupuutel tekkida kõrvetus oht. Siinkohal on õigustatud vähese soojaeraldusega ja laia värvispektriga LED laualampide kasutamine. LED-ide eeliseks on ka pikk eluiga, vastupidavus põrutustele ja energiasäästlikkus.

Lauavalgustite juures on oluline, et seda oleks kerge seada sobivasse asendisse, eelkõige optimaalsesse kaugusesse vaadeldavast objektist. Koolilapsel on mugav kasutada valgustit, mille kuppel on suunatav, valgusvihu laius küllaldane ja laua kohal ulatuvus piisav. Kuna peaaegu meetrise ulatusega lauavalgusti vajab tasakaaluks rasket jalga siis tasuks eelistada lampi, mida saab kinnitada laua külge või seinale. Ühtlasi võimaldab see lauapinna otstarbekamat kasutust, ning välistatud on oht, et mänguhoos lamp ümber läheks. Arvutiga tööd tehes tuleb lauavalgusti paigutada nii, et see ei peegelduks kuvarile ega jätaks ka käe varju kasutatavale tööpinnale

52059-52061-6021

Pildil- silikoonist näpitsvalgusti Lena, abiks kui lauapinda napib. Vaata veel teisi näpitsvalgusteid

 

Proovi põrandalampi!

Kui mürsikueas lapsetuppa me põrandavalgusteid viia ei soovita, siis koolilastele on need igati asjakohased. Põrandalamp võib olla nii funkstionaalseks kui dekoratiivseks valguse andjaks.

modoluce-easy

üleval pildil: Modoluce põrandavalgusti Easy, kus valgusti kõrgust saab kergesti ise reguleerida. Valgusti kõrguseks 190 cm. Värvivalikus valge, oranz, roheline, punane ja kroom variant

 

Uskumatu valgusti istumiseks?

Oluce_pill-low

Üleval pildil: Firma Oluce Pill-low 33 cm kõrgune “Padi”valgusti, mis sobib ka istumiseks.  Võimsus 10W/380lm Led

 

Lisa valgusega mängulisust.

StudioItalia Design metalne seinavalgusti Domino annab võimaluse mängida alt üles paistva valgusvihu kuju ja suunaga. 30 cm kõrguse ja tahvlit meenutava valgusti küljes olevad 3 magnetdetaili on igas suunas liigutatavad nii, et tekivad efektsed valguse varjud. Pilt all.

Domino_01studio italia domino_sein studio italia studio-italia-design-domino-2

Mustri saab seinale ka StudioItaliaDesign valgustite Pin-up grupeerimisega.See multifunktsionaalne seinavalgusti, mille valgel saab lugeda kui  lõõgastuda sõltuvalt sellest kuidas kupli asetate. Kuppel liigub 360 kraadi. Pilt all

StudioItalia_pin-up  Studio Italia Pin-Up Studio Italia Pin-Up

Dekoreerida võib ka alljärgenevalt: Firmalt Karman valgustid Va-Lentina ja tekstiilist  seinalamp Eden

karman-valentina Karman_eden

 

Tee ise isikupärane valgusti.

Firma SLV kipsist valgustit Plastra on võimalik toonida värviga või peale maalida. Tüdimuse tekkides saab valgusti kergesti liivapaberiga puhastada ja katta hoopis näiteks tapeediga. Selline dimmerdatav seinavalgusti sulandub sujuvalt interjööriga. Valgusti mõõdud 30×30 cm.Valgust 9W/715lm. Vaata teisi kipsist valgusteid.

slv-148019-plastra SLV-Plastra slv-plastra-square-148019 SLV-Plastra

 

Kui öösel on valgust vaja kasuta enegiasäästlikke, mittepimestavaid valgusteid.

Öökapi valgusti valgus peab võimaldama väikelapsel hästi uinuda, emal aga öösel last aidata mähkimise või luti otsimisega.Suurematele lastele sobivad hajusa ja pehme valgusega laualambid. Soovituslik keskmine valgustihedus on 50 luxi.Lahenduseks võib olla kaasaskantav väike, kerge, dimmerdatav ja laetav Marseti lamp Follow Me 3,2W Led/240 lm

Marset_followm Marset_FollowMe_JL

All pildil : juhtmevaba teiseldatav  Flosi valgusti Bon Jour on laetav USB pesast. Patarei kestab 6 tundi. Võimsus 6W/250 lm Led. 4 dimmerdamisastmega liuglüliti asub lambi põhja all.

Flos-bonjour_unplugged Flos-bonjour_unplugged

 

Kasuta voodipäises lampi, mis ei lähe kuumaks.

Seinavalgusti, mille abil oleks mugav õhtuti enne uinumist lugeda, tuleks asetada piisvalt kõrgele, et ennast sinna vastu ei löö ning samas piisavalt madalale, et valgusvoog vajaliku nägemistsooni valgustaks. Soovitatav valgustihedus algab 200 lx. Hea valik on puidust kupliga firma Marset unikaalne valgusti No8, millel võimsust 3W/150 lm.

marset_lr_no8-wenge-bedside-lamp2-426x602 marset_lr_no8 marset-n8-l

 

Galerii lastetuppa sobilikke valgusteid:

myx017-1d myb017-1l-i  MY8683s-235
hea suunatavusega laevalgusti, hea kasutada ruumikitsikuse puhul laua või öökapi kohal, hind 189 eur. Saadaval  poes. kauge haardega seinavalgusti metallist E14 sokkel, hind 177 eur. Saadaval poes metallist lõõgikindel vasksete detailidega seinavalgusti,  hind 93 Eur. Saadaval poes.
Masiero-mabell-tl-1.jpg Trio_Fox Marset_Concentric
Masiero valgusti Mabell, 5W /500lm, 9 erinevat tooni võimalik Firmast Trio suunatav ja lülitiga valgusti Foxi pistikupessa. Mõõt 8x8x4 cm, 2W/100lm Led Valgusti Concentric on metallist, kihtide vahel värviline vinüül. võimsus 7,8W, dimmitav
Frandsen_PLAY belid-magnum-4053107 lollypop philips
Rõõmus 40W E14 või Led valgusti Play, tammepuidustvarre ja metallist kupliga, Kõrgus 44 cm Retrostiilis 5,3 W/350 lm Ledvalgusti Magnum, dimmitav, kõrgus 500-750 mm Philips valgusti Lollypop 6W/290lm Led, 49 cm
Marset-aura-rohel exenia 360 Philips_vaga-rippuv
Ohutu seinalamp polükarbonaadist ja metallist Aura, 8,5W/700lm Led Exenia rippvalgusti nimega 360 , 10W Led, 1200lm Philips läbipaistvast plastikust 6-2,5 W 1100lm Led valgusti Vaga

 

vaata veel lastetoa valgusteid

loe Lisa Milline peaks olema lastetoa valgustus 

Leiad meid ka Pinterestist https://www.pinterest.com/hektorlight/lastetoa-valgustid/

 

koostatud nov.2016

Liitu uudiskirjaga