KODUAIA VALGUSTUSEST

Artikkel ilmus ajalehe “Päevaleht” sisustus lisas 23.mail 2003

Ilusasti valgustatud aed kaunistab kogu maja

Aed vajab valgustust. Et hoole ja vaevaga kujundatud koduaia ilu ei läheks öisel ajal kaduma. Sealjuures ei ole üldse tähtis aia suurus – ka üksik puu keset asfaltplatsi võib muutuda väga atraktiivseks kui seda efektselt valgustada.

Kaablid.

Aiavalgustuse planeerimisel arvestage, et kõik valgustid vajavad töötamiseks elektrit ja kaableid. Kaablite paigaldustööd planeerige kõigepealt põhjalikult ja kui võimalik, tehke need enne haljastustööde algust. Et tavaline pikendusjuhe aeda ei sobi ja on ohtlikki, siis kasutage spetsiaalseid niiskuskindlaid pikendusjuhtmed/pistikupesi.

Et muru pügamisel võivad sedasorti kaablid maapinnal olla väga ohtlikud, valige aias sobiva kaugusega strateegilised punktid välja, paigaldadage sinna alatised niiskuskindlad pistikupesad ja süvistage nendeni viivad kaablid maa sisse. Kaablite optimaalne süvistussügavus on 50-60cm, siis ei ole edasiste kaevetööde tegemisel vaja karta juhuslikku kaablite vigastamist. Lisaks võiks kaabli paigaldada metalltorusse, abiks võib olla ka kraavipõhja asetatud kaablite katmine lihtsa lauajupiga. Tehke korralik joonis kaablite asukohtade kohta aias ja hoidke seda mõnes loogilises kohas, näiteks voolumõõtja läheduses.

Ilmastikukindlus.

Kõik õue paigaldatud valgustid peavad olema ilmastiku- ja niiskuskindlad! Selline märge on tavaliselt kirjutatud valgusti korpusele. Seda tähistatakse rahvusvahelise täheühendiga IP ja kahekohaline numbriga. Kui number on vähemalt 44 või suurem, sobib valgusti õues kasutamiseks. Kui valgustil on märge IP67, võib seda paigaldada ka veega vahetult kokkupuutuvatele pindadele. On kasulik teada, et madalapingelised (12volti või 24volti) valgustid on tervisele hulga ohutumad!

Lülitamine.

Õuevalgustus võiks olla sisse/välja lülitatav automaatse hämaralüliti abil, see teeb elu oluliselt mugavamaks! Soovitan aga hämaralüliti ette ühendada omakorda lisalüliti, see tagab, et valgustus lülitatakse automaatselt sisse vaid siis kui te seda ise soovite, näiteks siis, kui olete kodus.

Liikumisanduriga ühendatud õuevalgustid sobivad hästi ukseesise ja sissepääsutee valgustamiseks, kui teile aga meeldib tihti niisama rahulikult aias istuda, teeb niisugune pidevalt sisse/välja lülituv valgusti lihtsalt närviliseks. Mõistlik on ühendada aiavalgustus mitme erineva lüliti alla, see annab võimaluse vajadusel valgustust gruppidena muuta.

Valgustite valimine.

Valgustite valikul arvestage, et valgustid on pidevalt “ilma käes” ja peavad seetõttu olema vastupidavad. Odavad, enamasti plastmassist valgustid võivad tunduda hinna poolest üsna ahvatlevad, samas võivad nad muutuda päikese käes hapraks ja kergesti puruneda. Võimalusel võiksid aias kasutatavad valgustid olla samast tootesarjast, samas ei maksa seda võtta ka eraldi eesmärgiks, eriti kui aed on suur.

Õuevalgustite tüübid

Maapinda süvistatud valgustid. Kõige tagasihoidlikum valgustitüüp, kuna valgusti ise ei torka enamasti silma, näha jääb vaid valgus. Kasutatakse sissesõidu- või jalgteede markeerimiseks, aga sobivad ka suuremate puude, müüride vm dekoratiivsete detailide rõhutamiseks. Saadaval paljudes suurustes ja võimsustes. Autoteele paigaldatud valgustid peaksid olema suutelised taluma auto raskust. Enamasti on sellekohane märge kirjutatud otse valgustile, nt “driveover” või “max 3000kg” .

Madalad postvalgustid, ka “pollarvalgustid”. On saadaval väga erinevatest materjalidest, erineva kuju-, värvuse- ja võimsusega pollarvalgusteid. Pollarvalgusti eripäraks on kupliosa ja valgustialuse ühtesulandamine, st nad on enamasti ühesuguse läbimõõduga kogu pikkuses. Üha populaarsemad materjalid on roostevaba teras ja puit, aga endiselt on in ka sisevalgustuses võimutsev hõbehall värvitoon. Pollarvalgustid on tavaliselt 20cm kuni 2m kõrgused, seetõttu on väga erinev ka nende poolt esilekutsutav valgusefekt.

Postvalgustid. Koduaias harvemini kasutusel olevad valgustid, kuna vajavad enda ümber ruumi. Posti kõrgus ei tohiks ületada 3m, vastasel juhul hakkavad nad sarnanema juba tänavavalgustitega.

Seinavalgustid. Majaseinalt aeda suunatud valgustid võivad olla küllaltki efektsed, ka lehtlaseintele paigutatult on neist suur abi. Saadaval väga erinevates vormides, antiiksest laevalaternast ülimodernsete teraskuupideni.

Teisaldatavad valgustid. On enamasti väikeste mõõtudega suundvalgustid, mis torgatakse otsapidi maasse. Nende valgustite juures on oluline just nende praktiline kasutusmoment – kuna erinevad objektid aias ei vaja sugugi üheaegset valgustamist, on neid lihtne aastaringselt ümber paigutada! Tasub vaid arvestada, et põledes kuumenevaid valgusteid ei ole mõttekas paigutada taimede vahetusse lähedusse

Kasutades koduaias eritüübilisi valgusteid, on tulemus tihti põnev ja mänguline.
Peljata ei maksa ka näiteks värvilise valguse kasutamist, see annab oluliselt rohkem valikuvõimalusi suhteliselt kerge vaeva ja väikeste lisakulutustega.

Head valgustamist!

Priit Prass
Hektor-Light AS
projektijuht

Liitu uudiskirjaga