25 ideed ruumi valgustamiseks

Rippvalgusti Studio Italia Design Nostalgia_13 valgustusideed

Valgusti valikul võiks lähtuda toa interjöörist ja otstarbest. Tähelepanu tasub pöörata ka ruumi suurusele, kõrgusele ja värvidele.

Piisava valgustatuse tagamiseks on soovitatav kombineerida omavahel lae-, seina-, põranda- ja laualampe. Valgusteid saab omakorda sobitada vastavalt sellele, kas nad annavad kaudset, suunavat või üldvalgust.

Nõuanded sobiva valguslahenduse leidmiseks:

1. Ruumi efektiivse valguse planeerimisel on vajalik teada toa suurust ruutmeetrites ja ka kõrgust. Optimaalne võimsus ühe ruutmeetri kohta on 15W-50W olenevalt valgusallikast. Ka mitmete akendega ruum vajab lisaks kunstvalgust.

2. Valguse puhul saab mängida ka värvidega, kasutades valgustitel värvilisi valgusallikaid või hajuteid. Tumedates toonides klaas- või kangaskuppel võib liigselt valguse levikut takistada. Kõige loomulikum on ikkagi valge valgusti valguskiirte mäng.

Studio Italia Design Random_11 valgustusideedStudio Italia Design Sugegasa valgustusideed
Rippvalgustit Random on võimalik saada läbipaistva, kroomi, kuldse või vaskse klaasigaValgustit Sugegasa on saadaval nelja tooni: läbipaistev, suitsuhall, heleroosa ja helesinine

3. Liiga ere lamp võib pimestada ja tekitada valuaistinguid. Seepärast on hea kasutada lampe, mille valgusallikaid pole üheski võimalikust vaatlemissuunast näha või valgusvoog on suunatud ülespoole. 

Studio Italia Design Kelly valgustusideedStudio Italia Design Maggio valgustusideed
Laserlõikusega valmistatud rippvalgusti Kelly valgusallikas on viidud sügavale kupli sisseMetallist õhulise rippvalgusti Maggio valgusallikat katab matt hajuti

4. Valguse räiguse reguleerimiseks on hea kasutada dimmerdatavaid valgusteid, mis annavad

võimaluse muuta keskkond sobivaks kas päeval aktiivsete või õhtul passiivsete tegevuste jaoks. Dimmer aitab säästa energiat, sest juba 10% väiksema võimsusega töötava lambi eluiga on kaks korda pikem.

5. Eluruumides tasub eelistada sooja valgust 2700-3500 Kelvinit. Mida madalam on temperatuur, seda kollakam on valgus ning mida kõrgem, seda sinakam. Mida valgem on valgus, seda paremini eristab erinevaid toone ja pisidetaile. Liiga kollane valgus aga väsitab silmi ja tekitab unisust.

6. Valgustid annavad otsest, peegeldunud, poolpeegeldunud või hajutatud valgust. Eluruumides on kõige otstarbekam kasutada poolpeegelduvat ja hajutatud valgusega lampe. Ühtlane hajutatud valgus lisab ruumile avarust ja soojust.

Studio Italia Design Thor valgustusideedStudio Italia Design Thor_01 valgustusideed

Valgustit Thor on võimalik paigaldada nii lakke kui seina

Rõngasplaadi liigutamisega on võimalik muuta peegelduva valguse suunda

7. Peegelduva valguse seisukohalt on oluline, millise värvilahendusega on tehtud ruumi sisekujundus, sest tumedad ja matid toonid neelavad valgust märksa enam kui heledad ja läikivad.

Studio Italia Design Puzzle_Round valgustuspildid
Värvitud metallist seinavalgusti Puzzle Round on ümber oma telje pööratav 355 kraadi ja valgus on suunatav nii üles kui alla

8. Lakke suunatud lambi valgusvihk muudab ruumi visuaalselt kõrgemaks ning soodustab valguse paremat jaotumist. Laest alla peegelduv valgus on tunduvalt mahedam otse alla suunatud valgusest. 

Studio Italia Design Puzzle_Twist valgustusideedStudio Italia Design Puzzle_Twist_09 valgustusideed
Laevalgusti Puzzle Twist Laelambi labade abil on võimalik valgust suunata

9. Madalate lagedega ruumides ja väikestes tubades või koridorides on soovitatav kasutada vastu lage paigaldatavaid valgusteid ehk plafoone

Studio Italia Design Beetle valgustusideedStudio Italia Design Frozen valgustusideed
Ribiliste külgedega plafoon Beetle sobib nii seina kui lakkeLaevalgusti Frozen pakusus on ainult 4,3cm

10. Maalikunsti asemel saab suurt ja tühja seinapinda dekoreerida mahedat valgust andva efektse plafooniga. Mõõtmetelt keskmised või veidi suuremad ja eelkõige disainielemendina mõjuvad seinavalgustid võiks paigaldada silmadest kõrgemale ehk põranda pinnast umbes 180 cm.

 Makeup plafoone on võimalik omavahel ühendada moodustades nii efektse valgustite kombinatsiooni

11. Väiksemate või funktsionaalsete seinavalgustite paigutus peaks olema piisavalt madalal, et nende valgel näeks lugeda või siis nii kõrgel, et nende vahetus läheduses ei oleks liikumine takistatud. 

Studio Italia Design Laser_Cube valgustusideed
Seinavalgustit Shelf võib paigaldada allapoole või ülespoole suunatud valgusvihuga Valgusti Laser Cube moodustab seinale valgusvihke

12. Suunatavate seinalampidega saab välja valgustada põnevaid faktuure ja detaile. Valguse suunamisega saab asjadele tähelepanu osutada või hoopis juhtida tähelepanu kõrvale. Valgustid, mis loovad varje, annavad toale romantilisema mulje.

Studio Italia Design Pin-Up valgustusideedStudio Italia Design Nautilus valgustusideed
Valgusti Pin-Up loob põnevaid valguse-varju mängeSeinavalgusti Nautilus on väga hea suunatavuse ja valgusega

13. Lisaks ruumi parameetritele on lambi valiku puhul oluline ka valgusti disain, mis peaks sobima elamises valitseva stiiliga.

Studio Italia Design Nostalgia_10 valgustusideed
Vintage stiilis rippvalgusti Nostalgia kuplid on läbipaistvad, kroomitud, kuldsed või roosa-kuldset tooni

14. Toale saab lisada mängulisust ja omapära kui valida traditsioonilise ümara või kandilise kujuga laevalgusti asemel asümmeetriline.

Studio Italia Design Bugia_08 valgustusideed
Ebatraditsioonilise ent elegantse kujuga valgusti Bugia lisab igale ruumile eripära

15. Valgusti materjalile tasub erilist tähelepanu pöörata lastetoas, kus ohutus on ülioluline. Materjalid nagu klaas, kristall või keraamika, võivad purunemisel tekitada lapsele tõsiseid vigastusi. Hea oleks kasutada plastikust ja kangast valgusteid.

Studio Italia Design Millo valgustusideed
Tekstiilist kattega plafoon Millo on sobiv lastetoas kasutamiseks, sest puuduvad kergesti purunevad osad.

16. Toas võiks presenteerida ühte-kahte dekoratiivset valgustit. Ülejäänud lambid võivad olla suures osas märkamatud, tagasihoidlikud või peidetud.

17. Rippuva valgusti kasutus on optimaalne söögi- või diivanilaua kohal, kus see ei takista otsest liikumist ja ei ole ohtu pea ära löömiseks. Kõrgemad ja suuremad ruumid võimaldavad välja tuua rippvalgusti elegantsi, kuid samas peab tulemus olema visuaalselt esteetiline.

Studio Italia Design Nostalgia_2 valgustusideedStudio Italia Design A-Tube_Nano_14 valgustusideed
Romantiline valgusti Nostalgia sobib igasse ruumiÕhukeste kuplitega stiilne rippvalgusti A-Tube Nano

18. Valgusti riputuskõrgus võiks olla  80-110cm lauapinnast ning diameeter olgu alati vähemalt 30cm väiksem laua läbimõõdust.

19. Pikema laua kohale saab mitme toitejuhtme olemasolul moodustada valgustite gruppe. Kui aga laes on üks elektrijuhe siis on võimalik sobivate kuplite ja alusega kombineerida ise lamp vastavalt laua pikkusele. 

Studio Italia Design Random valgustusideed
Rippvalgusti Random kuplite tooni ja koguseid on võimalik ise valida. Saadaval on ka erineva kujuga kinnitusaluseid

20. Laua kohale paiguta lamp, mis annab valgust alla või tekitab üldvalgust. Mida kõrgemalt valgus alla langeb, seda suuremale alale see ka valgust annab. Ja mida suuremaks läheb valgusvihk seda väiksemaks muutub valgus. 

Studio Italia Design Sky-Fall valgustusideedStudio Italia Design Rain_16 valgustusideed
Rippvalgusti Sky-Fall suunab valguse alla ja ka enda ümberEfektne metallist valgusti Rain valgus on suunatud alla

21. Et tagada piisav valgustatus suures ruumis, kus laes on ainult üks toitejuhe, tasub kasutada “ämblikuna” paigutatavat lampi, mis sobib nii koht- kui üldvalguseks. Nii on võimalik välja valgustada ruumi erinevaid tsoone või objekte.

Studio Italia Design Kelly_Cluster_19 valgustusideedStudio Italia Design Spider_01 valgustusideed
Kelly Cluster valgusti toide võib olla seinalValgusti Spider tuleb kombineerida laeplaadist, laekinnitustest ja kuplitest.

22. Meeleolu loomiseks kasuta ruumis lisaks seina-ja laelampidele ka teisaldatavaid põranda- ning lauavalgusteid, mida on võimalik hõlpsasti paigutada soovitud kohta. 

23. Kui madal põrandavalgusti mõjub helendades kutsuvalt ja hubaselt siis keskmiselt suurema põrandalambi eksponeerimine lisab interjöörile elegantse nüansi. 

Studio Italia Design Puzzle_Twist põrandavalgusti valgustusideed
 196cm kõrgune põrandavalgusti Vapor mõjub skulptuurina Valgusti Puzzle Twist on suunatavate kupli labadega

24. Laualambi valikul tasub arvestada alati valgusti kupli suurust. Kuppel ei tohiks olla liiga suur ja avar, et kogu ruumi enda alla haaraks või selle serva alt valgus silma pimestama hakkaks. Ei ole oluline kui kõrge on valgusti, vaid kui kõrgel on valgus.

Studio Italia Design Blow_09 valgustusideed
Klaasist lauavalgusti Blow valguse suunda on võimalik muuta magnetnupu abil

25. Eelkõige teisaldatavates ja suunatavates valgustites tasub kasutada vähese soojaeraldusega LED lampe. Kui halogeeni klaaskolvi temperatuur võib tõusta kuni 600 kraadini siis LED-i sisetemperatuur on 40-60C. Reguleerides lambi valgusvihu suunda ei kõrveta LED käega kokkupuutel.

 

Soovitame valgustite asukohad kindlaks määrata enne siseviimistluse tegemist. Ainult nii on võimalik ruumis luua mitmetasandiline ja isikupärane valguslahendus, mis moodustab terviku kogu interjööriga.

 

Inspiratsiooni kodu valgustamiseks leiad veel meie Pinteresti lehelt.

Jaga:

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga