Kolm küsimust disainer Timo Ripattile

Timo Ripatti on disainer, arhitekt, lektor, kelle looming on mitmekesine varieerudes valgusti- ja mööblidisainist kuni mastaapsete arhitektuuri-, näitus- ning sisekujundusprojektideni nii oma kodumaal kui ka maailmas. Disainer on pärjatud mitmete auhindadega ja tema loomingut leiab muuseumides, galeriides ning disainifestivalidel.

14. septembril on võimalik Disainiöö 2018 raames osaleda Timo Ripatti seminaril, kus ta räägib valgustitest ja valgusest üldiselt, mis aitavad tagada jätkusuutlikuma ja inimsõbralikuma linnakeskkonna.

 

Meie esitasime disainerile 3 olulist küsimust:

 

Valgus on jõuline osa sisekujundusest. Kas valgusti peaks kokku sobima kujundusega või interjööris esile kerkima?

Hea küsimus! Ilma valguseta ei näe me midagi, kuid kas valgusti peaks olema peidetud, vaevu nähtav või tõepoolest silma paistma interjööri teiste elementide seas? Kõiki neid lahendusi saab kasutada, kuid kuidas ja kus, see sõltub juba täiesti sellest, millist meeleolu soovitakse luua interjööris.

 

Teid tuntakse kui tootedisainer, samuti olete õppejõud Helsingi Aalto Ülikoolis ja Disaini- ja Kunstide Instituudis Lahtis. Siis peaksite Teie olema üks neist inimestest, kes oskab vastata küsimusele: kuidas saaksime kujundada paremat valgust?

Valguse mõiste on keeruline. Kas me räägime üksiku valgusti disainimisest või kui me teeme tööd nn. suurema pildi kallal: kuidas muuta linnad ja inimelu üldisemalt ökoloogilisemaks, tervislikumaks, targemaks, turvalisemaks, inimlikumaks, esteetilisemaks ja paremaks elamispaigaks, parendades valguse ja valgustuse disaini kasutamist? Keegi ei saa kõiki neid probleeme üksinda lahendada, kuid me peame alustama sellest, et hakkame korraga tegelema väiksemate probleemidega ja järk-järgult areneb ka disain kuna sama eesmärgi nimel töötab suur disainerite võrgustik.

 

Kui tootedisainer, kuidas on Teie ideed sündinud ja kellele need tooted on mõeldud, suunatud?

Üks osa mu disainist on sündinud koostöös tuntud klientidega ning mõnikord väga spetsiifilise infotunni vormis. Nii on tavaliselt disainiideed lihtsam jätkata, kui sul on rangelt määratletud juhised, mida järgida ja sa ei pea uuesti ratast leiutama hakkama.

Aga teisest küljest pakub suurt rahuldust kui saab alustada disainimist päris algusest, „nullist“. Siis on kogu projekt su enda kätes ja sa saad protsessi juhtida mistahes soovitud suunas. Aga loomulikult hiljem, kui sul õnnestub müüa oma toode mõnele ettevõttele, peab seda tõenäoliselt natukene muutma, et täita ettevõtte nõudeid, mis on seotud tootmismeetoditega, tehnoloogiatega jne.

Kuid üldiselt on mu ideed sündinud erinevatest allikatest nagu kunst, tehnoloogia, loodu, igapäevane elu või lihtsalt nähes midagi valesti.

 

www.studioripatti.fi

 

Seminari info leiab siit.

Timo Ripatti mõtetega saab tutvuda siin.

 

Timo Ripatti looming:

 

TIKKU_chair_prototype_in_the_garden Rapala_showroom_interior_design_with_Teemu_Järvi RAKO_light_prototype
MYLLY_pepper_grinders_prototype  Axolight U-Light PLULX090 PLULX120 PLULX160 1 Frankfurter_Allgemaine_Magazin_2017
Microsoft_fair_stand_design_2006_teamwork Me_and_Sebastiano_from_Axolight_in_the_factory Grand_Canyon_new_additions_to_the_collection_for_Piiroinen
 ap-ulight-axolight axoligh-sp-ulight-90-120-160-composition  axolight-ulight-spuli160led

 

Koostas: Sirli Lemnits

September 2018

Liitu uudiskirjaga