Valgustite valikust

Sirli Lemnits ja Kerli Rosin

Valgustivalikuga tasuks tutvust teha juba enne majaehituse alustamist ja olemasoleva kodu remonti. Vaid nii on võimalik põhjalikult läbi mõelda valgustite paigutus ja veenduda, et lisaks meeldivale väljanägemisele vastab valgusti ka oma otstarbele.

Parim võimalik valguslahendus tasuks läbi arutada kas disainerilt või valgustikaupuse müüjate-nõustajatega.
Kauplusse tasuks kaasa võtta sisekujundusplaan või projektjoonised ja kui võimalik, siis ka fotod olemasolevatest ruumidest.
Lisaks tasuks enne valgustite ostu enda jaoks läbi mõelda ka sobiv hinnaklass, sest valgusteid pakuvad nii ehituspoed, valgustikauplused kui ka -salongid, viimased on eksklusiivsemate disaintoodete esindajad.

Ühest lambist tuppa ei piisa

Tihtipeale on mindud kergema vastupanu teed ja püütud kogu toa valguslahendus luua ühe valgustiga.
Ruumi efektiivsuse tõstmiseks ja tsoneerimiseks on soovitatav kasutada erinevaid valgusteid. Näiteks lugemiseks ja/või TV vaatamiseks seina või põrandalamp, hubasuse loomiseks peidetud valgus ( karniisi ja/või süvistatud valgustid). Uudseim lahendus on LED-valgustid, mis on mõeldud eelkõige põnevama efekti loomiseks.

Poes valgustit valides tasuks esmajoones pöörata tähelepanu just valgusti tehnilistele omadustele. Näiteks ei ole kõigil valgustitel küljes kohtlülitit ja kõik süvistatavad valgustid ei ole ühesuguse läbimõõdu ja kõrgusega.

Rippvalgusti kõikjale ei sobi

Piisava valgustatavuse tagamiseks peab teadma ruumi suurust ruutmeetrites. Vähemtähtis pole ka toa kõrgus. Madalate lagede puhul (2.5 – 3 meetrit) on soovitatav kasutada vastu lage paigaldatavaid valgusteid ehk plafoone. Rippuva valgusti kasutus on optimaalne söögi- või diivanilaua kohal, kus see ei takista otsest liikumist ja ei ole ohtu pea äralöömiseks. Kõrgemad ja suuremad ruumid võimaldavad välja tuua rippvalgusti elegantsi, kuid samas peab tulemus olema visuaalselt esteetiline.

Niiskeid ruume valgustada on raske

Peamised valgusallikad kodu valgusteis on hõõg- ja halogeenlambid, aga ka luminofoortorud. Kõige paremini värve edastav ja kirkaim neist on halogeenlamp, mida on saadaval nii otsevoolu pealt (220/230V) kui ka läbi trafo (12V).

Üldjuhul kasutatakse 12 voldiga töötavaid süvistatavaid halogeenvalgusteid niisketes ruumides ( vannitoad, basseiniruumid jne.). Just need ruumid nõuavad põhjalikku läbimõtlemist tehnilise poole pealt. Ülejäänud ruumide puhul peaks tähelepanu pöörama nende funktsioonile, kuna valguslahendusi on mitmeid.

Kuidas saavutada ühtsust ruumikujundusega?

Valgusti valik lähtugu eelkõige ikkagi toa sisustusest ja otstarbest. Koduvalgustite valikut mõjutavad mitmed asjaolud: ruumi suurus, kõrgus, värvid.

Erinevaid valgusteid ühes avatud ruumis saab kombineerida mitmete detailide abil: vorm (kandiline/ümar/ovaalne) ja materjal (kangas/puit/klaas/metall). Huvitavama lahenduse saab siis, kui ühildada omavahel erinevaid stiile. Näiteks sobitada klassikalisse interjööri modernne lühter.

Valgusti ei ole eluaegne tarbeese. Iga suurema remondi käigus või uuenduse juures võiks välja vahetada ka valgusti.

Meelespea

1 Enne elektriprojekti koostamist või remonti, tutvu olemasolevate võimalustega valgustitemaailmas. Mõtle valgusteid valides alati nende funktsiooni peale!
2 Võta kaasa maksimaalselt palju infot, et sind oleks võimalik professionaalselt nõustada.
3 Erinevate valgustite kombineerimine tagab ruumi funktsionaalsema kasutuse.
4 Valgusti valikul lähtu interjööri põhiilmest.

 

 

 

Liitu uudiskirjaga