KONTORIVALGUSTUSEST-HÄMAR RUUM PÄRSIB TÖÖVÕIMET

 

HÄMAR RUUM PÄRSIB TÖÖVÕIMET

Valgus mõjutab meie psüühikat, meie käitumist ja emotsioone. Näiteid selle juurde ei ole vaja kaugelt otsida: päikesepaistelise ilmaga on enamik inimesi heatujulised ja erksad, täis teotahet. Vihmase ilmaga aga….teadagi.

On küll individuaalne, kui palju valgust keegi heaks enesetundeks vajab, aga üldjuhul võib öelda, et hämaras valguses on raskem säilitada reibast tuju ja head töövõimet.

Kindlasti kehtib järgmine seos: sooja, kollaka tooniga valgus (näiteks hõõglambi oma) põhjustab enamikel inimestest mõningat unisust ja töövõime langust ja sellega seoses on stress kergem tekkima. Seevastu pisut jahedama tooniga valgus hoiab meeled erksad ja inimene suudab pikemalt täie pingega töötada. Ent- nagu juba öeldud sai, on see väga individuaalne!

Enamlevinud valgustid tänapäeva büroodes ja kontorites on kas ripplakke süvistatud või lae külge kinnitatud luminofoorvalgustid.

Seda tüüpi valgustuse heaks küljeks on asjaolu, et tööpind saab suhteliselt hästi valgeks, nad on energiasäästlikud ja töötavad kaua, erihooldust vajamata.

Paraku on niisugustel valgustitel aga ka üks ühine (pisi)puudus: ruumis, kus aknaid on vähe või puuduvad hoopis, jääb lagi – tihti ka seinad – vähem valgustatuks, halvemal juhul koguni hämarusse. Inimesed, kes päevast päeva sellistes oludes töötavad, harjuvad saadud tulemusega ega oska millegi üle otseselt kaevata. Pisut probleemne võib küll olla sügavamast kapist või riiulist vajalike asjade või dokumentide ülesleidmisega, aga väga tõsine see mure ka ei ole. Selle vastu aitaks mõne suundvalgusti lisamine kas siis ripplae sisse halogeenvalgustite näol või betoonlae korral pinnapealse suundvalgustina põhivalgustite kõrvale.

Arvutitega töötamisel on eriti oluline järgmine asjaolu: kui valgustid ei ole varustatud elektrooniliste, vilkumisvabade süüteseadmetega, on silmale märkamatust valguse värelusest põhjustatud probleemid kerged tekkima! Väreluse tasakaalustamiseks kasutatakse tihti laudadel laua- e. kohtvalgusteid, mis peaksid olema halogeen- või hõõglambiga ja aitavad laevalgustuse halba mõju vähendada. Nii mõnedki, kes tunnetavad laest tuleva valguse ebameeldivat mõju, eelistavad töötada vaid lauavalgusti valgel, kuid ka siin on mõningaid ohte. On nimelt tõestatud, et tugev kontrast laual asuva paberilehe või arvutiekraani valgustuse ja ümbritseva ruumi hämaruse vahel mõjub pikapeale häirivalt (mõelge kasvõi pimedas ruumis telerivaatamisele!). Mõnele meeldib aga selline poolhämar valgus väga, väidetakse, et siis ei sega ümbritseva ruumi detailid mõttetööd. Oluline on jälgida, et erinevate eelistustega inimesed ei satuks sel juhul samasse ruumi, ka ei kujuta hästi ette kliendina sellisesse hämarusse sisenemist…

VÕIMALIKUD VALGUSLAHENDUSED KONTORIS:

  • soovitatav on kasutada segavalgustust: kui üldvalgustuseks on sobivaimad luminofoorvalgustid, siis lauavalgustiteks sobivad rohkem hõõg- või halogeenvalgustid.
  • laest tulev valgus häirib vähem, kui valgustites on elektroonilised süüteseadmed.
  • lahenduseks saab olla ka mingi hulga valgustite väljalülitamine õhtusel ajal, kui kliendid enam ei käi.
  • Olen aidanud valgustada näiteks nn “ameerika tüüpi” kontorit, kus töötajad olid teineteisest eraldatud madalate vaheseintega. Iga töökoha valgustamiseks eraldi riputati laest alla luminofoorvalgustid, mis kõik olid eraldi sisselülitatavad. Töötaja lülitas tööle tulles valgusti sisse ja kohalt lahkudes jälle välja. Nii saavutati suur energia kokkuhoid, iga inimene sai ise valida endale sobivaima valgusreziimi ning ka sekretäril oli ruumist päris hea ülevaade, kes tööl, kes väljas. Sellise variandi puhul tuleb aga kindlasti silmas pidada üldise valgustuse olemasolu, et viimane töötaja kontorist käsikaudu lahkuma ei peaks.
  • Euroopas üha populaarsust võitev büroovalgustuse variant on laest kuni 1m kaugusele riputatud luminofoorvalgusti, mille valgusest osa suunatakse otse alla töökohale, osa aga lakke, mis sealt siis kaudse valgusena tagasi peegeldub. Selle variandi plussiks on asjaolu, et lagi ei ole enam päris hämar, ka tunneb niisuguse valgusti läheduses endmugavamalt. Soovitan seda võimalusel kindlasti ise järele proovida!

Kirjeldatud valgustite valik on juba küllaltki lai, ostmisel tasub eelnevalt uurida, kui suur osa ostetava valgusti valgusest jõuab alla ja kui palju suunatakse üles, siis on hiljem ebameeldivaid üllatusi vähem. Niisugused valgustid on tavaliste luminofoorvalgustitega võrreldes enamasti küllaltki kopsaka hinnaga. Seetõttu soovitan võimaliku alternatiivina erinevate valgustitüüpide kasutamist paralleelselt: üldine valgus lae seest või pealt ja tööpinnavalgus kergelt laest allapoole toodud valgusteid kasutades.

Kuna luminofoorlampe toodetakse väga paljudes eri toonides, annab see võimaluse luua valguse tooni abil ruumile erinev meeleolu.

Sooja tooniga valgus (3000K) sobib hästi ruumidesse, kus soovitakse saavutada kodust ja hubast õhkkonda, enamik inimesi tunneb end selles valguses väga hästi. Sooja valgustooni kasutamisel peaks valgustihedus seetõttu olema pigem pisut kõrgem 500 luksi (lx) normist, see aitab vältida liigset unisust. Seda tooni valguse juures on hea asjaolu, et kui samas ruumis on kasutusel ka hõõg-või halogeenlambid, ei teki eri tüüpi valgustite vahel silmaga nähtavat konflikti ja tulemus on kindlasti paljudele sobiv.

Laialdast kasutust on leidnud ka neutraalvalge (4000K) valgus, see ei ole ei liiga külm ega liiga soe ja annab büroosse sobiva ametliku õhkkonna.

On veel terve hulk valgusallikaid, mille valgus sarnaneb rohkem või vähem klassikalisele “päevavalgusele”, aga enamike inimeste jaoks tunduvad need liialt pealetükivalt külmad ja “sinised”. Sest tegelikult loetakse naturaalseks “PÄEVAVALGUSEKS” kergelt pilvise päeva valgust, siis kui päike otseselt ei paistagi.

Võimalusel proovige ja leidke ise endale sobiv valguse toon, siis on teie tööpäevad tulemusrikkad ja stressivabad! Kui on plaanis uue kontori ehitus või vanade ruumide remont, soovitan kindlasti kaaluda erinevaid võimalusi, sest kokkuhoid valgustuses võib hiljem kurjalt kätte maksta!

Alliks : Hektor-light

Avaldatud Äripäev Sisustus 2003

Jaga:

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga