ÄRIPINDADE Valgustamine

Päikeseline suvi on peagi läbi saamas ja taas tuleb meil  hakata kasutama rohkem tehisvalgust.

https://www.hektor.ee/static/nouanne/27.valgus.pdf     (artikkel koos piltidega )

Töötades avarate akendega büroodes, teenindussaalides, on tihti  ununenud hommikuti sisse lülitada valgustus, kuna tunneme ennast hästi ja sisse paistev  päike loob mõnusamat meeleolu kui laes paiknev “kole kast”.

Sügise saabused ei maksa lasta tujul langeda ja oleks viimane aeg heita pilk olemasolevale valgustusele ja olla abistav tohter oma töötajatele – küsitledes, kes mille üle kurdab. Kas töö piirkonnas on alavalgustatus, või üle valgustatus, kas häirib sinine toon või valgusti kütab õhu kuumaks  ning kuivaks jne.

Tõsiasi on see, kui töötamiseks sobiv valgustus puudub või on kesine,  vajab see lisa investeeringuid ja on omamoodi luksus, aga  mis lühemas ja  pikemas perspetiivis ennast kindlasti ära tasub. Sõltub ju sellest meie töötajate produktiivsus, tervis, kindlasti ootuspärased töö tulemused, klientide hea-ja rahulolu.

Selle saavutamiseks ei ole ühtset retsepti ja tuleks vaadelda erineva funktsiooniga ruume eraldi.

TEENINDUSSAALID

Olemasolev valgustus. Enamus teenindussaalid on lahendatud ripplaes paikneva 60x60cm moodulvalgustiga, milles on tavajuhul 4 luminofoorlampi (toru) 18w võimsusega. Luminofoorlambi effektiivsus langeb aja möödudes. Lampide valgusvoog väheneb( iseloomulik), valgusti mustub ja meile märkamatult ei ole tulemus enam endine. Tuletage meelde, millal viimati vahetati valgustis lampe ja millal puhastati. Kui see oli rohkem kui 4 aastat tagasi, siis oleks viimane aeg lasta valgusteid puhastada ja vahetada lambid. Lampide vahetusega on soovitav vahetada ka starterid. Vastasel juhul ei saavutata oodatud tulemust. Võrdub umbes samaga kui peale värskendavat hommikusörki minna taas magama.

Startereid ei ole valgustitel, mis on varustatud elektroonse liidesega. Tunnete selle ära selle järgi, kas valgusti(te) sisse lülitamisel lambid “plingivad” või mitte. Kui plingivad on reeglina valgusti starteritega.

Väliselt identsed lambid -“torud” on sisult erinevad, siis millist tuleks valida. Heaolutunde seisukohast lähtudes on tähtis, et  ümbruskond paistaks meeldiv ja esemete värvid oleks loomutruud. Värviesituse üldindeks on Ra, mille võimalik väärtus on 100. – Päikesevalgus. Enamus teenindussaalides on vajalik Ra indeks 80. Samas on vajalik silmas pidada värvitemperatuuri kas soe ( kollakas toon) märgistatud lambil numbriga 827 , vahepealne – 830 või külm valgus ( sinakas toon) numbriga 840. Kui olemasolevad lambid olid sooja valgusega ja tekitasid töötajates unisust, siis valige kindlasti toon 830 või 840. Restoranides, söögikohtades pigem soojem toon (827), mis looks hubasust ja soojust.

Uue valguslahenduse leidmisel on soovituslik läbi mõelda, millistes toonides värvitakse seinad, kas mööbel ja esemed on tumedad või heledad. Tumedad toonid “neelavad” valgust ja heledad pinnad peegeldavad valgust. Oluline tegur on valgustihedus, mida mõõdetakse lx-des. Leides sobiliku valgusti, aitavad teid valgustite müüjad välja arvutada vajaliku valgustite  arvu ruumi kohta. Kõige tähtsam valgusti funktsioon on anda head valgust. Ärge unustagem seda, et kuju või vorm ei anna valgust vaid sisu ( valgusallikas, reflektor)  Disain on reeglina teisejärguline, aga olenevalt ruumi omapärast ei saa seda tähele panemata jätta.

Üldvalguseks teenindussaalis on otstarbekas kasutada luminofoorvalgusteid.  Kuigi oleme harjunud igal pool nägema neid “restiga kaste”, on selle tüübi valgustid edasi arenenud disaini ja effektiivsuse poolest. Näiteks firmalt Targetti laemoodul Orbital (Pilt 1 Orbital) kaudvalgusega  luminofoorvalgustit.

Kellele ei meeldi oma olemuselt 60×60 moodul, siis on need samad luminofoortorud saadaval  ka kompaktsemal kujul ja leiavad kasutust nn downlight tüüpi valgustites. Tootevalik on siin laiem ja võimalus juba valida erineva kuju, välise värvi, erinevate võimsuste vahel (pilt 2, LTS)

Varjude hajutamiseks,  ruumile sära andmiseks võiks lisaks üldvalgusele kasutada halogeenvalgusteid, mille hea värviedastuse tõttu saab pimedamad nurgad luua elavamaks, sisustuse säravamaks ja loomulikumaks.

KAUBANDUSPINNAD

 See on teema, mida peab eelnevalt hoolega läbi mõtlema ja analüüsima, milline oleks õige, parim ja otstarbekam valguslahendus. Eesmärk on ju see, et kaup oleks hästi märgatav ja tekitaks kliendis ahvatlust seda osta. Halvasti valgustatud kauplusesse ei soovi paljud potensiaalsed kliendid sissegi astuda, kuigi pakutav on talle vajalik.- aga ta ei näe seda või ei taha näha. Kaubanduskeskustes, kus kauplused asuvad tihedalt üksteise kõrval on vajadus olla erinev, vajadus olla nähtav. Seda on võimalik saavutada sobiliku valguse abil.

Tarbekaupade eksponeerimise võti on kaupluse sissekäik ja vitriinaknad, mis püüaks tahelepanu nii päeval kui öösel ( kui on tegemist tänava äärse kaubanduspinnaga). Lihtne võimalus on eraldada müügisaal ja aknad kas vaheseina või kanga abil a-la 50-100 cm ulatuses, suunates metallhalogeniidid või halogen prozektorid eksponaatidele. Huvitavamaid kombinatsioone valguse ja  varjudega on võimalik tekitada, suunates valguse alt poolt ülesse. ( vt pilt 3)

Valminud rendipinnad antakse tavapäraselt üle laes olevate luminofoorvalgustitega, mis jätavad ruumi küll ühtlasemalt valgeks, kuid millega ei ole võimalik rõhutada ega esile tuua kaupa, ega jätta mõni nurgake suunitlusega pimedamaks.

Tõhusam viis kaupade esile tõstmiseks on eelnevalt nimetatud metal-halogeniid lamp. See on kuskil kümme korda intensiivsem kui halogeenlamp ja värviedastusindeks  jääb kuskil 80-89 vahemikku. Leiab kasutust põhiliselt prozektorites, mida on saadaval erineva disaini ja võimsustega. Kaubanduspindade valgustamiseks on enim  kasutusel 35, 70 ja 150w haliid prozektorid.  Haliidlampide eluiga on suhteliselt pikk 6000- 16000 tund. Haliidlambid eraldavad palju soojust nagu halogeenlambid, seetõttu ei maksa ära unustada kompaktluminofoorlamidega downlighte, mis võiksid paikneda teenindusleti valgustamiseks või esemete, mis ei talu soojust.

Siin kohal tuleb leida kompromiss, et kaup oleks hästi nähtav ja samas oleks teenindajatel ja klientidel mugav olla. Optimaalne valgustihedus võiks olla kaubanduspinnal  800- 1500lx. Samas võib teha ka erandeid ja saavutada sobilik tulemus. Oleneb väga mitmetest teguritest nagu firma image, tooted, kujundus jne.  ( vt pilt 4 – kauba valgustamiseks 100w halogeenprozektorid Targetti Smarthead, hubasuse loomiseks rippvalgustid firmalt Victoria Cylinder ja kaupluse lõpus intensiivselt valgustatud riiulid  suunitlusega –  “ tule ja osta ka siit). Halvasti valgustatud kaupluse nurgad ja ruumi kitsad kohad jäävad tihti peale kliendile märkamatuks. Kasutagem pinda maksimaalselt.

Laoruumides puudub tarvidus valgust suunata kasutades halogeen või haliidvalgusteid. Kõige mõistlikum on kasutada avatud optikaga luminofoorvalgusteid. Optimaalne valgustihedus võiks olla 300 lx. Tähelepanu võiks osutuda valgusti paigaldamisel, kuna valguse langemise suund ruumi suhtes on  tihtipeale erinev vertikaal ja horizontal suunas.

BÜROODE VALGUSTUS  peaks olema väga funktsinaalne ja mitmekesine. Viibitakse ju vähemalt pool oma ärkveloleku ajast büroodes ja see keskond peab vastama nägemismugavusele, heaolule jne.  Funktsionaalsuse all mõeldakse energiatarbimist, võimalikult väikseid hoolduskulusid, sobilikku valgustugevust jne) ja mitmekesisuse all : erinevaid valgusallika tüüpe  paigaldusviise ja ka disaini.

Tuleks vältida suuri heleduskontraste, näiteks kui üldvalgus on kesine või halvimal juhul üldse puudub ja töölauda valgustab intensiivne lauavalgusti. Selline kombinatsioon  alandab selgelt vaimset ja füüsilist töövõimet. Või vastupidi – büroo valgustuseks on ainult laes olevad luminofoorlampidega moodulid, mille valgust paljud  üldse ei kannata. Ei saada isegi aru, kas on ruumis hämar, või liiga valge, valgus rõhub või on liiga külm. Sõna “luminofoorlamp” on saanud paljudele vaenlaseks. Põhjuse võib leida valesti valitud värvustemperatuurist ( eespool nimetatud, soevalge, valge, või helevalge)või  ebasobilikust valgusti reflektorist, mis suunab valgust teatud kraadi all. Samuti  kui valgusti ei ole varustatud elektroonse liidesega, mis aitab ära hoida värelust. Tihti peale me ei näe otsest valguse värelemist, aga me tajume seda, mis omakorda väsitab silmi. Akendega büroodes annab hea tulemuse, kasutades valgustites luminofoorlampi SKYWHITE, mis annab taevalikult valget valgust. See on kui päikesevalguse jätkamine ruumis, kuhu päikesekiired ei ulatu. Akendeta büroodes ei tule effekt piisavalt esile, kuna olemuselt on valgus sinaka tooniga ja võib mõjuda külmana.

Arvutiga töötades jääb tihti peale laest langev valgus ebapiisavaks, ekraanile tekivad varjud ja  halvimal juhul valgus lausa rõhub.  Sellisel juhul tuleks kasutada rippvalgusteid. Näiteks firmalt Wever-Ducre valgusti Planos on nii ülesse kui alla valgusega( pilt 5)lükarbonaat kattele ei ole luminofoorlambid otseselt nähtavad ja valgus ei pimesta ning saame töölauale ühtlase valguse, samas suundub osa valgust ülesse, mis hajub ruumis ja tekitab hubase õhkkonna. Võimalusel vältida halogeenlampidega rippvalgustit töölaua kohal. Halogeenlambid eraldavad soojust ja selline valgusti kütab õhu meie pea kohal kuumaks ja kuivaks.  Et vältida kontraste töökoha valguse ja ruumi üldvalgse osas, siis võiks kasutada halogeenvalgusteid laes või seinal. Seinalt langev valgus loob büroo hubasemaks ja kodusemaks. Lakke paigaldatavad halogeenvalgustid võiks olla kontrastiks näiteks riiulite valgustamiseks või julge tooniga värvitud seina esile tõstmiseks, büroo köögi või puhkenurgas. ( W&D PILT) .

Büroo või teenindus asutuste ooteruumis tuleks pöörata rohkem tähelepanu disainile ja hubasusele. See on omamoodi visiitkaart,  millise mulje me jätame ja kuidas me klienti ootame. Seinavalgustite kasutamine lisab kindlasti ruumile pehmemat tooni ja soojust. Laevalgustitest võib kasutada kaudvalgusega valgusteid, halogeenvalgusteid vt (pilt 6).Ühe võimalusena võiks valgustada teenindava töökoha tausta ( vt pilt 7), nii teeme töökoha paremini märgatavaks ja ei sea teenindajat nn “eksponaadiks”.

Meid ümbritsevad ruumid muutuvad – näitame neid teises valguses.

 

Jaga:

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga